Marea Britanie cere amânarea Brexitului până în 30 iunie. Reacţie dură din partea Comisiei Europene

Prim-ministrul britanic Theresa May a anunţat că i-a scris preşedintelui Consiliului European, Donald Tusk, pentru a solicita amânarea retragerii Regatului Unit din Uniunea Europeană până la 30 iunie, transmit agenţiile internaţionale de presă, citate de Agerpres.
Romania TV
20 mart. 2019, 12:13
Marea Britanie cere amânarea Brexitului până în 30 iunie. Reacţie dură din partea Comisiei Europene

UPDATE: Cererea Marii Britanii de a amâna Brexitul până pe 30 iunie ar aduce „riscuri legale şi politice”, susţine Comisia Europeană, conform AFP.

Anunţul vine într-o notă internă de miercuri înaintea unui summit UE care va avea loc joi şi vineri după ce premierul britanic Theresa May a cerut blocului european să amâne data Brexitului.

„Orice amânare acordată Marii Britanii ar trebui să fie până pe 23 mai ori mult mai lungă şi ar necesita participarea la alegerile europarlamentare”, se arată în nota Comisiei.

„Este singura cale de a proteja instituţiile UE şi capacitatea lor de a lua decizii”, este adăugat.

„Orice altă opţiune (precum cea până pe 30 iunie) ar aduce riscuri politice şi legale pentru Uniunea Europeană şi ar aduce incertitudinile din Marea Britanie în UE”, este precizat în notă.

Cererea lui May privind o amânare de trei luni a Brexitului vine pe fondul unei crize politice la Londra privind decizia Marii Britanii de a părăsi Uniunea Europeană.

Cu doar nouă zile rămase până la data iniţială a Brexitului, acordul retragerii este blocat într-un conflict între parlament şi guvernul lui May.

May a afirmat miercuri în faţa parlamentului că amânarea Brexitului nu exclude posibilitatea unui Brexit fără acord.

„I-am scris în această dimineaţă preşedintelui Consiliului European, Donald Tusk, pentru a-l informa că Regatul Unit doreşte o extindere a Articolului 50 (din Tratatul de la Lisabona, n.red.) până la 30 iunie”, a declarat premierul Theresa May.

Un oficial european a confirmat, pentru Reuters, că Donald Tusk a primit o scrisoare oficială.

În baza Articolului 50, retragerea Marii Britanii din UE ar urma să aibă loc la 29 martie.

 

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Cum arată casa în care s-a ascuns criminalul de 13 ani din Cenei, după moartea lui Mario. Ce s-a găsit în patul lui
Fanatik.ro
Gigi Becali a anunțat transferul lui Denis Alibec în SuperLiga: „Îl las gratis dacă se înțeleg”. Exclusiv
Capital.ro
Nicușor Dan este în doliu. Durere în familia președintelui României: „O ruptură definitivă de cel mai iubit om”
Playtech.ro
Cu ce poți înlocui făina în rețetele de pâine fără să strici textura și gustul
Adevarul
Românul brutar care a ajuns cioban în Spania și a câștigat de cinci ori mai mult. Acum are propria afacere: „Tot ce vindem este proaspăt”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Vești bune pentru toți românii! Bolnavii vor putea efectua analize decontate toată luna. Anunțul a fost făcut de CNAS
iamsport.ro
BREAKING | S-a rezolvat transferul: pleacă de la FCSB și semnează cu o echipă din SuperLiga! În ce condiții renunță Becali la jucător
MediaFlux
Modificări majore în Cartea Electronică de Identitate. Aceasta va include cardul de sănătate și diplomele de studii
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil