Marea Britanie, la al treilea lockdown. Guvernul continuă să plătească 80% din salariu

Marea Britanie, la al treilea lockdown. Ministrul de Finanţe britanic, Rishi Sunak, a decis că va extinde măsura echivalentă cu şomajul tehnic până la finalul lunii septembrie, într-o decizie luată pentru a proteja milioane de oameni, potrivit Bloomberg.
Alina Costache
03 mart. 2021, 15:18
Marea Britanie, la al treilea lockdown. Guvernul continuă să plătească 80% din salariu
Marea Britanie, la al treilea lockdown
Marea Britanie

Este normal să continuăm să ajutăm businessurile şi cetăţenii pe parcursul lunilor complicate pe care le avem în faţă”, a declarat Rishi Sunak, marţi seară.

Citeşte şi: Două sute de cazuri de infectare cu tulpina din Marea Britanie depistate în România

Marea Britanie, la al treilea lockdown

Paul Johnson de la Institutul pentru Studii Fiscale a declarat pentru Talk Radio că extinderea schemei de şomaj tehnic este „relativ generoasă”, însă a subliniat că această generozitate se reduce în ultimele luni, întrucât angajatorii trebuie să contribuie la plata şomajului tehnic începând din a doua lună de vară.

Cel mai important lucru acum este ca această schemă să se termine în septembrie, pentru că trebuie să începem să ne îndreptăm spre normalitate”, a declarat Johnson.

Astfel, guvernul plăteşte 80% din salariul angajatului până la finalul lunii iunie, cu un plafon de 2.500 de lire pe lună. Din luna iulie, angajatorii trebuie să plătească 10% din salariu, iar guvernul pune 70%, cu un plafon de 2.187,5 lire pe lună. Din august, proporţiile se schimbă la 20% pentru angajator şi 60% pentru guvern, plafonat la un total de 1.875 lire pe lună.

În ceea ce priveşte un liber profesionist, circa 600.000 de oameni din această categorie care nu s-au încadrat anul trecut se vor încadra anul acesta. Tot în privinţa acestora, va fi lansat un nou grant în luna aprilie, scrie Mediafax.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Ce s-a întâmplat cu actorul care l-a interpretat pe Iisus. Blestemul neștiut al acestui rol
Fanatik.ro
Gestul incredibil făcut de miliardarul Rinat Ahmetov în memoria lui Mircea Lucescu: „Noi nici nu mai știam cum arată”. Exclusiv
Capital.ro
Românii care vor primi bani mai puțini la pensie. Mecanismul care decide veniturile la bătrânețe. Cât pierzi după o viață de muncă
Playtech.ro
Reduceri masive în Bulgaria pentru români. Cât ajunge un sejur acum pe litoralul vecin pentru o familie de doi adulţi şi un copil
Adevarul
Ce a obținut Trump pariind pe un ultimatum apocaliptic în războiul cu Iranul
wowbiz.ro
Valentin Sanfira a vrut ca toată lumea să afle de la el! Mesajul emoționant transmis în mediul online: „Nu se poate nărui cu vorbe goale…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Fosta jucătoare de handbal a României e decisă: ”Fetița mea, când o să crească, o să o duc la casa de copii”
MediaFlux
Vinerea Mare 2026. Zi de doliu și post negru. Ce este total interzis astăzi
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj