Marea Britanie. S-a înregistrat primul caz de psihoză din cauza Brexitului. Victima este un bărbat

Schimbările politice majore pot afecta grav sănătatea mintală, a avertizat un medic britanic, la prezentarea primului caz înregistrat de psihoză declanşată de Brexit.
Iulian Tudor
01 oct. 2019, 08:10
Marea Britanie. S-a înregistrat primul caz de psihoză din cauza Brexitului. Victima este un bărbat

Pacientul, un bărbat trecut de 40 de ani, a început să aibă halucinaţii şi sănătatea sa mintală s-a deteriorat rapid la scurt timp după rezultatele referendumului privind Brexit din vara lui 2016. A devenit tot mai îngrijorat de incidente rasiste şi, după ce a fost internat la psihiatrie, a declarat că îi este ruşine că e britanic.

Soţia sa a relatat că, după referendum, bărbatul a început să petreacă mai mult timp pe social media, nu mai putea să doarmă, credea că este spionat şi că discuţiile de la radio îl vizează direct pe el, a spus medicul său, Mohammad Zia Ul Haq Katshu.

Pacientul a fost diagnosticat cu un sindrom psihotic apropiat de schizofrenie, o categorie de „tulburare psihotică acută şi tranzitorie”, primul astfel de caz considerat că a fost declanşat de Brexit.

Citeşte şi Aproape jumătate dintre românii din Marea Britanie şi-au depus actele pentru noul statut de imigrare, anunţă MAE

Boala este caracterizată printr-o apariţie bruscă a simptomelor şi recuperarea completă este posibilă în trei luni. Britanicul din cazul prezentat şi-a revenit complet la circa două săptămâni de la internare, în urma tratamentului cu un antipsihotic.

Cu toate că trecuse printr-un episod similar cu 13 ani în urmă, din cauza stresului de la muncă, în familia sa nu au existat cazuri de probleme mintale, nu avea probleme cu alcoolul şi nici probleme de sănătate fizică, menţionează PA.

Dr. Katshu avertizează, într-un articol publicat în British Medical Journal, că evenimentele politice pot acţiona ca „factori de stres psihologic major”.

Studii anterioare au arătat că preocupările legate de viitor după alegerile prezidenţiale din SUA din 2016 şi după referendumul cu privire la Brexit au reprezentat elemente majore de stres.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
De ce spune Michael Jordan că este blestemat. Ce ”competiție” duce cu soția sa
Capital.ro
Regulă pentru președinții asociațiilor de proprietari. Proprietarii de apartamente pot face contestație
Playtech.ro
Programul mall-urilor de Paște 2026. Unde poți face cumpărături chiar pe 12 aprilie
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată și-a pierdut viața în Câmpina, după ce a intrat cu mașina într-un copac. Avea doar 28 de ani
iamsport.ro
Banciu cere desființarea unei echipe din SuperLiga: ”O chestiune de prioritate națională, ai dovada clară!”
MediaFlux
Persoana secretă din spatele lui Donald Trump. I-a șocat pe toți când l-a comparat pe președintele SUA cu Iisus Hristos VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj