Marele Bazar din Istanbul s-a redeschis! Turcia a relaxat majoritatea restricţiilor

Marele Bazar din Istanbul, care a fost închis pe 23 martie, şi-a redeschis luni porţile, după ce Turcia a relaxat majoritatea restricţiilor impuse pentru stăvilirea răspândirii coronavirusului. 
Romania TV
01 iun. 2020, 09:54
Marele Bazar din Istanbul s-a redeschis! Turcia a relaxat majoritatea restricţiilor

Aproximativ 3.000 de buticuri şi 30.000 de comercianţi care se află în Bazar, ies astări din cea lungă perioadă de închidere în cele aproape zece secole de existenţă, cu excepţia dezastrelor naturale şi a incendiilor.

Angajaţii de la curăţenie au stropit podeaua, stâlpii şi zidurile Bazarului cu dezinfectant, în fiecare miercuri în săptămânile precedente redeschiderii pentru a respecta regulile de igienă impuse de autorităţi.

Această piaţă este una dintre cele mai mari din lume, primind aproximativ 150.000 de persoane pe zi, în special turişti. 

Citeşte şi: Cum sărbătoreşte Turcia ieşirea din izolare. Vineri, la ora 11, vor fi sacrificate 1.003 animale în moschei

Decizia redeschiderii Bazarului vine în cadrul relaxării marii părţi a restricţiilor impuse în Turcia în lupta împotriva noului coronavirus, care a provocat peste 4.500 de morţi şi peste 164.000 de cazuri înregistrate oficial în ţară.

Turcia a început să ridice unele restricţii în ultimele săptămâni, autorizând de exemplu redeschiderea centrelor comerciale şi a saloanelor de coafură.

Izolarea persoanelor de peste 65 de ani şi a celor cu vârsta de sub 18 ani este în continuare menţinută până la noi ordine. Barurile şi discotecile rămân în continuare închise, în timp ce concertele sunt autorizate doar în aer liber.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Bomba momentului în televiziune! Diana Bart semnează cu Antena Stars?!? Cum a fost surprinsă de paparazzii Spynews.ro
Fanatik.ro
La aproape un an de la despărțirea de iubit, celebra jucătoarea de tenis a refuzat o cerere în căsătorie. De la cine a venit aceasta
Capital.ro
Regulă nouă pentru gunoi. Amenzi de 30.000 de lei pentru persoanele fizice: Vom monta camere
Playtech.ro
Toate măsurile fiscale pentru 2026. Pentru ce vor plăti românii impozite mai mari şi taxe de anul viitor
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Un bărbat din Capitală a ajuns să fie operat de urgență, după ce a fost înjunghiat de vecinul său băut
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Impozit locuință de la 1 ianuarie 2026. Cum cresc taxele la apartamente și case CALCULE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu