Margareta Pâslaru, de nerecunoscut la 80 de ani. Ce s-a ales de marea artistă a României: „Și eu mă schimb”

Margareta Pâslaru este o legendă vie care, la 80 de ani, încă ne surprinde. Totuși, artista este de nerecunsocut la cei 80 de ani ai săi. Anii și-au pus amprenta asupra sa, însă nimic nu o oprește să își continue pasiunea.
Alina Costache
08 oct. 2023, 11:49
Margareta Pâslaru, de nerecunoscut la 80 de ani. Ce s-a ales de marea artistă a României: „Și eu mă schimb”
Margareta Pâslaru, de nerecunoscut la 80 de ani. Ce s-a ales de marea artistă a României: „Și eu mă schimb”

Margareta Pâslaru, una dintre cele mai longevive artiste din România, a devenit o adevăratp legendă a muzicii și filmului românesc. Cântăreața în vârstă de 80 de ani a fost surprinsă ultima dată în spațiul public chiar recent. Eleganța de care dă dovadă chiar și acum este răvășitoare.

Citește și: Cum arată și cu ce se ocupă, azi, „Veronica”. Lulu Mihăescu, supranumită „Shirley Temple a României”, și-a părăsit definitiv țara natală

Margareta Pâslaru, lecție de eleganță la 80 de ani

O personalitate complexă a culturii românești, Margareta Pâslaru, în vârstă de 80 de ani, este câștigătoare a numeroase premii în țară, dar și în străinătate. De-a lungul Concursului de Creație și Festivalului de muzică ușoară Mamaia (1963-1976), i s-au încredințat 38 de melodii în numai 8 ani.

Marea solistă a României a impresionat încă de la începutul carierei sale prin talentul cu care a fost înzestrată, dar în care a și investit foarte mult. Margareta Pâslaru a cucerit aproape instant inimile românilor cu melodiile specifice muzicii ușoare-pop. Deși a fost extrem de apreciată pentru talentul său muzical, marea artistă a întors mereu privirile și prin aparițiile sale fizice. Artista a fost mereu atentă la felul în care se îmbracă, cum se machiază și cum se coafează. De asemenea, mereu a acordat o atenție sporită accesoriilor nelipsite.

Margareta Pâslaru, de nerecunoscut la 80 de ani. Ce s-a ales de marea artistă a României: „Și eu mă schimb”

În ultimii ani, Margareta Pâslaru a fost mai absentă din spațiul public. Cel mai recent a fost văzută în public în această primăvară, pe data de 28 martie, când a lansat materialul discografic promis, în cadrul unui eveniment ce a avut loc la magazinul Muzica din Capitală. Prin discul de anul trecut, artista a aniversat alături de publicul prezent la evenimentul din București șase decenii și jumătate de activitate neîntreruptă în industrie.

„Mă bucur! Este splendid că au venit mai multe generații să mă vadă. Mulți tineri care mi-au adus flori, copii care îmi ascultă muzica. Pentru că v-am adus muzică nouă ca să ascultați, pentru că, vedeți, toate piesele au suflul prezentului. Și eu mă schimb și trăiesc la momentul prezent, lucrez la timpul prezent și de asta cred că se simte acest suflu nou. Nu are rezonanța de altădată”, le-a spus Margareta Pâslaru invitaților de la evenimentul organizat în primăvara anului curent în Capitală.

Invitată la Tic Talk cu Oana Tache, de la Virgin Radio, artista a declarat că încasările de pe urma lansării noului album „Timpul nu moare – 65 de ani în showbiz” vor fi redirecționate spre o cauza nobilă – „Ambulanța pentru monumente”, unul dintre proiectele pe care Margareta Pâslaru le susține.

Margareta Pâslaru, de nerecunoscut la 80 de ani. Ce s-a ales de marea artistă a României: „Și eu mă schimb”

Margareta Pâslaru, de nerecunoscut la 80 de ani. Ce s-a ales de marea artistă a României: „Și eu mă schimb”

„Sunt tineri arhitecți care fac minuni în toată țara și m-a impresionat extraordinar ce am aflat pe Facebook despre ei”, a declarat artista. Întrebată dacă este conștientă că este o legendă vie, ea a oferit un răspuns modest, ce ar trebui să fie ca o lecție pentru artiștii tineri: „Nu am timp să mă gândesc la aceste lucruri. Sunt bucuroasă pentru faptul că pot să lucrez. Mă trezesc de dimineață cu o idee și – fuga – la Andrei Kerestely la telefon: mai am o piesă! Este o pasiune, pur și simplu”.

Citește și: Actriţa Verónica Forqué, una dintre „fetele lui Almodovar”, s-a sinucis

 

 

DailyBusiness
Cât a ajuns să coste o franzelă albă după majorarea TVA-ului. Șeful ROMPAN anunță noi scumpiri: ”Prețul pâinii va mai crește. Avem impozite mai mari de plătit”
Spynews
Insula Iubirii. George Jaguarul, dezvăluiri din viața personală. Ispita, vânată de femei înainte să participe la emisiune: "Miere pentru albine"
Bzi.ro
De ce s-a îmbrăcat în alb Mihaela Rădulescu la înmormântarea lui Felix Baumgartner: Care este semnificaţia spirituală ascunsă a acestei culori – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Marius Șumudică, rugăminte în direct pentru Gigi Mustață: „Fac colecție și îl vreau” / „Cu mare drag!”. Dialog despre oferta FCSB!
Capital.ro
Reguli noi la obținerea permisului de conducere. Tinerii trebuie să urmeze mai multe cursuri: Devin șoferi mai siguri
Playtech.ro
Singurii pensionari care sunt scutiți de CASS, chiar dacă au pensii peste 3000 lei
Adevarul
Salvamar: „Am fluierat după un bărbat care înota departe de mal și a strigat la mine: «Ce fluieri, mă, ești la oi?». Adulții se cred dumnezei“
wowbiz.ro
Anunț oficial! Cât vor fi bursele elevilor în anul școlar 2025-2026. Ministrul Educației a explicat care sunt criteriile de acordare: „Meritul trebuie să fie merit”
Evz.ro
Schimbări majore la angajare. Reguli noi legate de salarii
Prosport.ro
FOTO. „Asta e artă”. Vedeta a renunțat complet la haine de ziua ei
kanald.ro
Cutremur astăzi în România! Ce magnitudine a avut seismul și în ce zonă s-a produs
Cancan.ro
Magdalena Șerban, angajată la o firmă privată! Criminala de la metrou muncește din închisoare
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de apartamente. Amendă între 2.000 de lei și 4.000 de lei pentru cei care stau la bloc
StirileBZI
Dezastru în sănătate! Schimbările de la 1 august lovesc milioane de români. Cine pierde asigurarea medicală
stirilekanald.ro
Imagini sfâșietoare de la înmormântarea lui Valentin, bărbatul ucis de propriul cumnat. Familia este în șoc: „A continuat să-l lovească chiar și când era deja la pământ” O fetiță de 5 ani a rămas orfană de tată
Ilie Bolojan a vorbit cu primarii despre scăderea cheltuielilor: „Statul român nu mai are capacitatea financiară să susţină în continuare cheltuielile actuale cu administraţia publică”