Marica a marcat primele goluri pentru Schalke, în Bundesliga VIDEO

Atacantul român a marcat din nou în prima ligă germană, după o pauză de 14 luni.

28 ian. 2012, 21:07

Un an şi două luni a trecut de când Ciprian Marica înscria ultimul său gol în Bundesliga. Juca pentru Stutgart, iar reuşita sa nu conta prea mult, fiindcă echipa sa pleca învinsă de la Hamburg. Între timp, atacantul s-a transferat la Schalke, echipă pentru care a înscris în cupele europene, dar nu şi în Bundesliga. Până sâmbătă seara, când atacantul român a spart gheaţa.

Antrenorul Huub Stevens i-a oferit şansa de a fi titular, iar românul nu a dezamăgit. În minutul 60, la scorul de 1-0 pentru Koln, el a adus egalarea, iar 12 minute mai târziu şi-a adus echipa în avantaj. Tot Marica a fost şi la originea pasei pentru Draxler, care a obţinut penalty-ul pentru Schalke. Scorul final, 4-1, a fost stabilit de Hoger, iar după un minut Marica a fost înlocuit.

În urma acestei victorii, Schalke le-a egalat în clasamentul Bundesligii pe Bayern Munchen şi Borussia Dortmund, fiecare echipă având 40 de puncte după 19 etape.

szólj hozzá: C1-4S