Marioara Zăvoranu, audiată la Poliţie

Mărioara Zăvoranu, mama Oanei Zăvoranu, va fi audiată la Poliţie, în urma unui control efectuat sâmbătă dimineaţă la mai multe cimitire şi firme de pompe funebre din Capitală, informează România TV. Patru persoane au fost găsite angajate fără forme legale în cimitirul Eternitatea, care aparţine mamei Oanei Zăvoranu. Totuşi, Marioara Zăvoranu susţine că toate actele sunt în regulă şi este nevinovată.
Romania TV
13 oct. 2012, 12:37
Marioara Zăvoranu, audiată la Poliţie

Poliţiştii au călcat pragul Cimitirului Eternitatea, locul administrat de Mărioara Zăvoranu, pentru că aveau informaţii că locurile de veci nu se vând cu acte în regulă şi nici angajaţii nu lucrează cu forme legale.

„Au fost găsite mai multe persoane din mai multe locaţii care au fost conduse la sediile de poliŢie pentru stabilirea identităţii lor şi pentru a stabili care sunt activităţile concrete. Urmează să vedem dacă sunt înregistrate contracte de muncă sau nu”, a declarat la România TV comisar şef Ştefan Nae. 

Şase dosare penale pentru evaziune fiscală, printre care unul în cazul cimitirului deţinut de mama Oanei Zăvoranu, au fost întocmite, sâmbătă, au declarat, pentru MEDIAFAX, surse din Poliţie.

La cimitirul Mărioarei Zăvoranu, poliţiştii au verificat registrele şi au numărat mormintele, pentru a compara datele din teren cu cifrele din evidenţele contabile, potrivit surselor citate. Oamenii legii nu au găsit însă cărţile de muncă ale celor patru gropari care lucrează la cimitir, au precizat aceleaşi surse.

Mama Oanei Zăvoranu a fost sunată de poliţişti pentru a veni să dea lămuriri la faţa locului, însă, în cele din urmă, s-a convenit ca aceasta să se prezinte, săptămâna viitoare, la Poliţia Sectorului 4, au mai spus sursele citate.

Mărioara Zăvoranu spune că în cimitirul ei vânzarea locurilor de veci, înmormântările şi îngrijirea mormintelor se fac legal, cu oameni care au cărţi de muncă. În plus, femeia susţine că s-a creat o confuzie, iar poliţia nu are niciun motiv să o audieze.

DailyBusiness
Guvernul îi oferă lui Traian Băsescu un apartament în locul vilei de protocol, după ce și-a recâștigat drepturile de fost președinte
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Lavinia Pîrva a făcut furori în costum de baie! Unde a mers artista împreună cu Ștefan Bănică Jr. – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
De ce a lăsat un pilot ușa cabinei deschisă în timpul unui zbor. Gestul său a provocat un scandal uriaș
Capital.ro
Călin Georgescu poate candida la orice funcție publică. Nimeni nu-l mai poate opri: Fără nicio restricție!
Playtech.ro
Cum arată Dragonul albastru, creatura periculoasă care a închis plajele din Spania? Este invazie în apă, înţepătura lui poate fi letală
Adevarul
Cifrele care arată că Rusia este departe de a fi câștigătoare pe câmpul de luptă. Partea ucraineană a hărții
wowbiz.ro
Încă un DIVORȚ ȘOC în România! Actrița a anunțat oficial că s-a despărțit de soțul ei după 19 ani: „Am ales să pun punct. După o perioadă de...”
Evz.ro
Idolul adolescentelor, de nerecunoscut după ani de internări la psihiatrie
Prosport.ro
FOTO. Femeia care ia bani pentru pozele cu ea și pentru a ieși la întâlniri cu bărbați
kanald.ro
Marius, un român stabilit în Spania, a murit în timp ce se plimba cu bicicleta electrică. Avea doar 36 de ani
Cancan.ro
Soțul criminal al Silvanei Dăogaru tocmai aflase că suferă de o boală teribilă. Ce s-a întâmplat cu el înainte să se sinucidă
iamsport.ro
Gigi Becali l-a angajat pe arbitrul care l-a ajutat în lupta la titlu: 'Voi nu vedeți, mă, lucrurile astea?'
MediaFlux
Sancțiuni drastice pentru medici. Guvernul amenință cu pierderea dreptului de liberă practică
stirilekanald.ro
VIDEO Mesajul de adio postat de tânărul spulberat de camion, pe A1, împreună cu iubita sa: „La ora 5 eu o să mor” Mama acestuia nu își revine din șoc: "Vai de sufletul lui"
Ea este Silvana Dăogaru, profesoara de 44 de ani înjunghiată mortal de soț, în Craiova. Crima, comisă în fața copilului: „Țipa fetița în casă. Au auzit strigătele de disperare”