Mărturiile unei adolescente care lucrează la un spital de bolnavi cu COVID-19: „Se poate vedea durerea în ochii lor”

Lucy Hutchings, în vârstă de 19 ani, a dezvăluit impactul emoțional al tratamentului pacienților vârstnici cu coronavirus, vorbind despre ecperiența ei ca asistentă la un spital de bolnavi cu COVID-19.
Romania TV
30 mart. 2020, 15:52
Mărturiile unei adolescente care lucrează la un spital de bolnavi cu COVID-19:

Asistenta medicală, care lucrează la Spitalul General Southampton, a afirmat că spitalul ei a rămas fără echipament esențial de protecție personală și a spus că este speriată de numărul tot mai mare de pacienți contaminaţi.

Multe dintre secțiile de la spitalul ei, inclusiv cele în care lucrează ea, au fost închise și rezervate pentru pacienții cu Covid-19. „Primim oameni care beneficiază de asistență finală și persoane care nu au nevoie de ventilatoare”, a declarat aceasta.

Citeşte şi: Andreea Berecleanu, atac dur la adresa teledonului organizat de Antena Group: E sfâşietor să ceri de la un popare care nu are de unde

„Mulți dintre pacienți au nevoie de oxigen și majoritatea sunt la sfârșitul anilor ’60 -90. Puteți vedea în ochii lor că unii dintre ei au dureri – spun că sunt bine, dar nu sunt în regulă. Este foarte trist să vezi oameni cu virus. Aceasta este viața reală și urmărirea oamenilor în durere și suferință este devastatoare. Mi-e teamă și cred că se va înrăutăți – se pare că este doar începutul”, a povestit Lucy. 

Asistenta Hutchings a spus că este neliniștită de situație și nu a crezut că se va ajunge la asta. „Când intru în secție, trebuie doar să acționez normal, dar când îmi pun toate echipamentele și urmează să intru în cameră mă gândesc la: „Uau, la asta s-a ajuns”. Toți cei cu care lucrez sunt speriați, dar sunt de asemenea uimitori, deoarece fac o treabă atât de grozavă.”

Citeşte şi: Donald Trump cere sprijinul lui Vladimir Putin în lupta împotriva coronavirusului. „Imediat îl voi suna pe acest domn”

În timp ce majoritatea pacienților din secția ei au vârsta de peste 40 de ani, ea a spus că personalul de la spital a fost avertizat că ar putea observa în curând un flux de tineri infectaţi.

„Cu cât oamenii rămân în interior, cu atât va trece mai repede. Mi-ar plăcea să stau acasă și să mănânc mâncare și să fac ceea ce vreau și eu, dar nu pot, așa că oamenii care nu respectă regulile sunt atat de stupizi și iresponsabili. A rămâne acasă este un privilegiu. Este real – aceasta nu este o glumă, toată lumea trebuie să ia în serios ceea ce se spune”, a declarat aceasta. 

DailyBusiness
Ce a putut să găsească Piedone la câteva restaurante de pe litoral. ANPC le-a suspendat activitatea pe loc: „A înflorit salcâmul în bucătărie”
Spynews
Elena Udrea iese din închisoare! Tribunalul Prahova a respins contestaţia înaintată de Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA)
Bzi.ro
Ultima imagine cu Felix Baumgartner înainte de moarte. Ce a scris alături de imagine
Fanatik.ro
Ce diferență de vârstă există, de fapt, între Adelina Chivu și Cristi Chivu. Soția noului antrenor de la Inter, confesiuni despre relația lor
Capital.ro
Veste tristă pentru Elena Udrea? A aflat exact după ce a ieșit din închisoare
Playtech.ro
Cine se bate pe averea de 250 de milioane de euro a lui Felix Baumgartner. Mihaela Rădulescu nu are nicio șansă
DailyBusiness
Ce avere a lăsat Felix Baumgartner. Cine sunt succesorii legali ai iubitului Mihaelei Rădulescu
Adevarul
Controversele prețurilor locuințelor în Capitală: „Cum s-a ajuns la 200.000 de euro? Este doar vina cumpărătorului”
wowbiz.ro
„Noi am fost DRAGOSTE”. Prima reacție a Mihaelei Rădulescu după moartea lui Felix Baumgartner
Spynews
Unde a fost găsită adolescenta de 14 ani, din Brăila, dispărută de aproape o săptămână. Părinții sunt încă în stare de șoc: "Are vânătăi"
Spynews
Sânziana Negru și Ștefan Floroaica și-au amenajat un colț de rai! Cum arată casa străbunicilor, după renovare | VIDEO
Evz.ro
Bărbații din viața Mihaelei Rădulescu. Trecut agitat pentru vedetă
Ego.ro
Ce au observat experții, la aparițiile fiului cel mic al lui Kate Middleton și al Prințului William
Prosport.ro
Cum arată piscina complexului italian în care s-a prăbușit Felix Baumgartner
kanald.ro
Horoscop săptămânal Thomas Rob pentru 21 - 28 iulie 2025: Se dezlănțuie haosul pentru nativi! Se vor confrunta cu certuri, secrete și despărțiri
Cancan.ro
Felix Baumgartner putea evita tragedia în care şi-a pierdut viaţa! Mihaela Rădulescu a fost avertizat[: 'Dacă el anul acesta s-ar fi închis undeva…'
Playsport.ro
Autopsia lui Felix Baumgartner a fost finalizată. Care a fost, de fapt, ce au descoperit medicii...
Capital.ro
Dreptul de a conduce este suspendat! Regulă nouă pentru permisul de conducere
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Imagini spectaculoase cu Nicolae Dică și soția lui, în costum de baie roz, la plajă
stirilekanald.ro
VIDEO Noi detalii despre accidentul în care a murit Felix Baumgartner. Ce i-a adus, de fapt, sfârșitul
Fiica lui Sebastian Burduja a murit la 3 ani
MediaFlux
Vârsta de pensionare crește la 70 de ani! Se va aplica tuturor persoanelor născute după 31 decembrie 1970. Dezbateri privind noua lege într-o țară europeană
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Hidrocentrala Răstolița renaște după trei decenii de pauză. Ministrul Energiei: „Fac tot ce ţine de mine ca să deblochez situatia”