Mascota Campionatului Mondial de Fotbal de la Rio, cea mai faimoasă din istorie: Armadillo Fuleco VIDEO

Armadilul Fuleco este mascota Campionatului Mondial de Fotbal de la Rio din 2014. Numele său Fuleco provine de la Futebol (fotbal, în portugheză) şi Ecologia (ecologie), întrucât peste 90% dintre brazilieni au vrut ca mondialele de fotbal să fie prietenoase cu mediul.
Romania TV
09 iun. 2014, 16:23
Mascota Campionatului Mondial de Fotbal de la Rio, cea mai faimoasă din istorie: Armadillo Fuleco VIDEO

Fuleco este un armadillo, cunoscut şi sub denumirea de tatu, un mamifer dotat cu o armură formată din plăci osoase şi cornoase mobile. Numele său a fost votat de brazilieni în proporţie de 48%, câştigând faţă de Zuzeco şi Amijubi.

Designul final pentru mascotă a fost ales după ce FIFA şi LOC au analizat 47 de propuneri create de şase agenţii braziliene diferite. Designurile au fost analizate prin intermediul unei cercetări realizate printre publicul ţintă, copiii brazilieni cu vârste între 5 şi 12 ani, favoritul lor fiind armadillo, creat de 100% Design.

Fuleco are o personalitatea veselă şi şarmantă. Este una dintre cele mai populare mascote ale fotbalului din istorie, mai ales întrucât reprezintă o specie pe cale de dispariţie.

Fuleco este un armadillo încrezător şi mândru. Deşi nu vorbeşte, este curios şi extrovertit, aventuros şi adoră să exploreze locurile în care merge. Precum toţi brazilienii, are o inimă mare, este foarte ospitalier şi, faţă de prietenii săi armadillo, este sociabil. Adoră să danseze pe orice tip de muzică, mai ales pe cea braziliană.

Armadillo brazilian (Tolypeutes tricinctus) este o specie endemică în Brazilia şi mai este cunoscut sub numele de tatu-bola (armadillo minge), deoarece se rostogoleşte într-o minge. Populaţia sa a suferit un declin de 30% în ultimii 10 ani. Acest animal trăieşte în savane şi în păduri uscate, unde vegetaţia este limitată la ierburi înalte, cactuşi şi tufişuri. Armadillo se hrăneşte cu furnici şi termite, pe care le poate mirosi printr-un strat de până la 20cm de pământ. Când detectează prada, sapă o groapă în pământ, îşi bagă nasul înăuntru şi o scoate cu limba sa lungă şi lipicioasă. Acesta mai mănâncă moluşte, viermi şi fructe. Armadillo brazilian este un animal mic, având circa 1,5 kilograme. Corpul său are o lungime de 35-45cm, iar coada are 6-8cm.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Drama neștiută a Anei Maria Barnoschi: „Am făcut undeva la 12-15 înțepături”
Fanatik.ro
Dan Șucu a rupt tăcerea despre momentul în care l-a vrut pe Cristi Chivu antrenor la Rapid. Tehnicianul ar fi fost șocat
Capital.ro
Se schimbă regulile la locul de muncă. Guvernul a aprobat legea. Se aplică amendă de până la 7.000 de lei angajatorilor
Playtech.ro
Cum se calculează indemnizația de creștere copil: exemplu de calcul la un salariu de 4.500 de lei
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
România s-a cutremurat din nou! Ce magnitudine a avut seismul și în ce zonă a fost localizat
iamsport.ro
Unul dintre cei mai bogați afaceriști din Ungaria, investiție majoră în România! Proiectul gândit în apropiere de ansamblul rezidențial dezvoltat de Gigi Becali
MediaFlux
Lege pentru toți românii care au rate la bancă!
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu