Massimo Cuttitta, fost antrenor la naţionala de rugby a României, a murit de covid la 54 de ani

Lumea rugbiului este în doliu, după ce italianul Massimo Cuttitta, fost antrenor cu pachetul de înaintare al naţionalei României, a murit de coronavirus la 54 de ani.
Filip Stan
12 apr. 2021, 09:44
Massimo Cuttitta, fost antrenor la naţionala de rugby a României, a murit de covid la 54 de ani

Massimo Cuttitta a murit la câteva zile după ce a fost internat în Spitalul Albano, din Roma. Fostul jucător italian ar fi preluat virusul de la mama lui, Nunzia, care a murit cu trei zile înaintea lui Massimo, tot din cauza complicaţiilor date de coronavirus.

Massimo Cuttitta avea 54 de ani şi a fost antrenor cu pachetul de înaintare al naţionalei României în perioada 2017-2018. A renunţat la colaborare în momentul în care, practic, întreg staff-ul naţionalei României a fost înlocuit, alături de el plecând şi galezul Lynn Howells, antrenorul principal, sau scoţianul Rob Moffat, antrenorul cu linia de treisferturi.

Massimo Cuttitta a a murit la câteva zile după ce a fost internat în Spitalul Albano, din Roma. Fostul jucător italian ar fi preluat virusul de la mama lui, Nunzia, care a murit cu trei zile înaintea lui Massimo, tot din cauza complicaţiilor date de coronavirus.

Massimo Cuttitta A renunţat la colaborare în momentul în care, practic, întreg staff-ul naţionalei României a fost înlocuit, alături de el plecând şi galezul Lynn Howells, antrenorul principal, sau scoţianul Rob Moffat, antrenorul cu linia de treisferturi.

Massimo Cuttitta şi-a petrecut copilăria în Africa de Sud, unde a şi început să practice rugbiul, alături de Marcello Cuttitta, fratele său geamăn, şi de Michele Cuttitta, fratele lor mai mare. Ulterior, la întoarcerea în Italia, Massimo şi Marcello au ajuns să joace la un nivel mai ridicat.

Doliu în familia unui fost jucător al Naţionalei. Mama sa a murit, după o lungă suferinţă
În cele din urmă, Massimo şi Marcello aveau să ajungă doi dintre cei mai mari jucători ai Italiei, făcând parte din generaţia care a făcut din Squadra Azzura o echipă demnă de a juca în Turneul Celor Şase Naţiuni la rugby. Massimo Cuttitta a adunat 69 de selecţii în naţionala Italiei, a jucat la Cupa Mondială din 1991 şi la cea din 1995, când a şi fost căpitanul naţionalei Italiei, şi a înscris eseuri împotriva Angliei, la Durban, în 1995, sau împotriva Irlandei, la Dublin, în 1997. De altfel, Massimo Cuttitta a făcut parte dintr-o echipă a Italiei care a învins pe Irlanda la Treviso, în 1995, pe Argentina la East London, în 1995, pe Irlanda la Dublin, în 1997, pe Franţa la Grenoble, în 1997, pe Irlanda la Bologna, în 1997, pe Argentina la Piacenza, în 1998, şi pe Scoţia la Roma, în 2000.

Ca antrenor, Massimo Cuttitta a activat mult timp în Scoţia, fiind pentru aproape un deceniu antrenor cu pachetul de înaintare la naţionala Scoţiei.

CSM Bucureşti a ratat dramatic calificarea în semifinalele Ligii Campionilor. „Tigroaicele” au fost eliminate din cauza numărului mai mic de goluri înscrise în deplasare

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Sondaj INSCOP. De ce a fost crescut numărul de echipe care participă la Mondiale. Cum văd românii această mișcare
Capital.ro
Pensionarii care sunt penalizați cu până la 24%. Se pierde aproape un sfert din pensie: Pentru fiecare lună
Playtech.ro
Ce să faci dacă ai vecini gălăgioși la hotel. Sfaturile unui manager hotelier pentru a evita conflictele
Adevarul
Pîslaru: 40% dintre români la vârsta activă nu lucrează - și cel mai greu abia urmează, când se pensionează decrețeii
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Domeniul în care și-a pierdut banii fostul campion cu FCSB: ”E cam grav ce s-a întâmplat”
MediaFlux
Sute de lei pensie suplimentară. Milioane de pensionari o pot încasa dacă depun actele
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți