Măsura de 5% TVA pentru locuinţe de până la 140.000 de euro, amânată. Decizia neaşteptată a Guvernului Cîţu loveşte piaţa imobiliară

Guvernul condus de Florin Cîţu a amânat cu un an creşterea pragului pentru TVA de 5% de la aproape 93.000 de euro, cât este în prezent, la 140.000 de euro. Decizia a fost adoptată prin ordonanţă de urgenţă. Mii de români ar putea pierde banii de avans.
Razvan Mihalascu
03 ian. 2021, 09:59
Măsura de 5% TVA pentru locuinţe de până la 140.000 de euro, amânată. Decizia neaşteptată a Guvernului Cîţu loveşte piaţa imobiliară

Aplicarea măsurii ce prevede aplicarea de 5% TVA pentru locuinţe de până la 140.000 de euro a fost amânată pentru 2022. Asta prevede ordonanţa de urgenţă care a fost adoptată de Guvernul Cîţu pe 30 decembrie.

Decizia Guvernului nu a fost anunţată înainte, scrie Ziarul Financiar.

Citeşte şi: MAJORĂRI 2021: Salariul minim se decide săptămâna viitoare, alocaţiile-creştere de 20%, pensii-nu s-a decis nimic

Amânarea măsurii de 5% TVA pentru locuinţe de până la 140.000 de euro, lovitură uriaşă pentru piaţa imobiliară. Românii ar putea plăti mai mult pe locuinţe

Guvernul discuta de creşterea pragului la 140.000 de euro încă din octombrie 2020, când a fost adoptat proiectul de lege în Camera Deputaţilor. Anunţul a fost unul încurajator pentru dezvoltatorii imobiliari care au investit sute de mii de euro pentru reconfigurarea proiectelor rezidenţiale, în aşa fel încât să se adapteze noilor condiţii de piaţă.

Din octombrie şi până la finalul lui 2020, mai mulţi clienţi au semnat contracte şi au plătit un avans în baza acestei legi. Acum se trezesc cu locuinţe scumpite cu aproape 20.000 de euro, notează sursa citată.

Dacă nu pot acoperi diferenţa, oamenii ar putea pierde banii daţi avans, iar dezvoltatorii ar putea rămâne cu apartamentele nevândute.

Citeşte şi: Marcel Ciolacu, atac DUR la adresa Guvernului Orban: „Vor mări categoric TVA-ul. Vor să protejeze marile venituri”

Măsura de 5% TVA pentru locuinţe până în 140.000 de euro, valabilă din 2022?

Decizia Guvernului Cîţu loveşte puternic în sectorul rezidenţial, singurul care nu a avut de suferit din cauza crizei provocate de pandemia COVID-19.

Cel mai probabil, pragul de 140.000 de euro pentru TVA-ul de 5% ar putea intra în vigoare de la 1 ianuarie 2022, în cazul în care nu va fi emisă o nouă ordonanţă de urgenţă pentru ca măsura să fie amânată din nou.

Măsura de 5% TVA pentru locuinţe de până la 140.000 de euro, amânată. Explicaţiile Guvernului

Guvernul consideră că măsura ar fi adus un impact de 200 milioane de lei în veniturile din TVA dacă s-ar fi aplicat 5% TVA pentru apartamentele contractate cu o valoare de până la 140.000 de euro. În stiuaţia în care vânzările vor fi anulate, statul nu va mai încasa nimic.

Citeşte şi: Vaccinarea anti-COVID, accelerată după sărbătorile de Anul Nou. „Din 4-5-6 ianuarie ar trebui să avem cel puţin 20.000 de persoane vaccinate pe zi”

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Câți bani au scos Andreea Bălan și Victor Cornea din buzunar pentru nunta lor. Pe ce s-au dus din start 200.000 de euro. Invitații de seamă de la petrecerea din Buftea
Capital.ro
Călin Georgescu nu are nicio șansă! Ce se va întâmpla dacă AUR îl va propune premier
Playtech.ro
Fenomenul care ia amploare pe piaţa muncii din România, îngrijorător. Aproape jumătate dintre angajați au două joburi
Adevarul
Val de reacții la mesajul angajatei care lucrează de pe plajă. „O zi normală și productivă de lucru, într-un decor neobișnuit”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Ioan Isaiu înainte să moară: ,,Urmează o injecție”
iamsport.ro
'67 vs. 70'. Un maratonist celebru l-a ironizat pe Gigi Becali. Ce a putut să scrie despre patronul FCSB
MediaFlux
Cine este și cu ce se ocupă soția lui Cristi Chivu
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi