Max Mosley, boss-ul FIA în perioada de glorie a lui Michael Schumacher, a murit luni. Britanicul a condus timp de 16 ani Marele Circ

Max Mosley, președinte al Federației Internaționale de Automobilism (FIA), autoritatea care patronează Formula 1, în perioada 1993-2009 (trei mandate) a murit, luni, la vârsta de 81 de ani.
Daniel Spătaru
24 mai 2021, 21:56
Max Mosley, boss-ul FIA în perioada de glorie a lui Michael Schumacher, a murit luni. Britanicul a condus timp de 16 ani Marele Circ

Max Mosley, fiul cel mai mic al lui Oswald Mosley, liderul mişcării fasciste britanice din anii 1930, a fost pilot de curse şi avocat înainte de a deveni preşedinte al FIA, în 1993. Pe data de 30 martie 2008 el a fost implicat într-un scandal sexual declanşat de ziarul englez News of the World, care a publicat câteva cadre preluate dintr-un videoclip de 5 ore în care Mosley a fost văzut participând la o orgie cu prostituate în uniforme naziste.

Din cauza scandalului, Mosley a fost nevoit să amâne decizia de a rămâne în fruntea FIA, care apoi, pe 3 iunie, s-a pronunţat în favoarea menţinerii poziţiei sale cu 103 voturi „pentru”, 55 „împotrivă”, 7 abţineri şi 4 voturi nule.

Citeşte şi Primele imagini cu Michael Schumacher după accidentul de schi vor apărea într-un documentar. Familia fostului campion mondial de Formula 1 rupe tăcerea după ani de discreţie

În 24 iulie 2008 o instanţă britanică a condamnat ziarul „News of the World” să plătească 60.000 de lire sterline drept despăgubire pentru încălcarea vieţii private a persoanelor implicate. Între timp, Mosley s-a angajat într-o bătălie legală împotriva Google pentru a elimina urmele imaginilor şi videoclipurilor. La 24 iunie 2009, el a anunţat că nu va mai candida pentru funcţia de preşedinte al FIA. Locul i-a fost luat de CEO al Ferrari, Jean Todt.

Max Mosley a murit luni, la vârsta de 81 de ani, iar Sky News relatează că suferea de cancer.

Citeşte şi Cum şi de ce conduc piloţii de Formula 1 aproape culcaţi pe spate. Explicaţia specialiştilor

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Atanas Trică, transfer spectaculos la Dinamo?! Oficialii celor de la U Cluj confirmă negocierile: “Există un interes”
Capital.ro
Amenzi de până la 1.500 de lei pentru șoferi. O primărie introduce reguli noi pentru parcări. Vor fi obligați să mute mașina
Playtech.ro
Cât câștigă tinerii din România în 2026 și cum reușesc să supraviețuiască de la o lună la alta. „Nu prea îmi ajung banii”
Adevarul
SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un turist de 45 de ani a fost mușcat de un urs, pe Transfăgărășan! În ce stare se află bărbatul
iamsport.ro
Fostul conducător din Liga 1 a izbucnit la adresa lui Baciu: ”I-a suflat Gigi în gură și a luat-o razna!”
MediaFlux
PAPARAZZI Ștefan Bănică Junior taie linia continuă cu BMV-ul decapotabil prin oraș! Bolidul roșu sare-n ochi FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți