MDRT promovează Munţii Carpaţi în SUA, Canada şi alte 5 ţări

Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului va cheltuie 80.998 lei, fără TVA, din fonduri proprii, pentru promovarea Carpaţilor româneşti în Statele Unite ale Americii, Canada şi alte cinci ţări, informează, vineri, MDRT.
Romania TV
17 feb. 2012, 10:57
MDRT promovează Munţii Carpaţi în SUA, Canada şi alte 5 ţări

Ministerul va organiza, în martie, vizita în România a unei echipe de producţie care intenţionează să efectueze documentarea şi filmările necesare pentru realizarea unui film de promovare a României ca destinaţie turistică de iarnă.

Echipa, care lucrează pentru studioul american de producţie video Warren Miller Entertainment, va petrece în România două săptămâni. În această perioadă, sunt programate vizite ale unor destinaţii şi obiective turistice din Carpaţii româneşti (Munţii Bucegi, Munţii Postăvarul şi Munţii Făgăraş), precum Sinaia, Braşov, Poiana Braşov, Castelul Peleş, Azuga, Bâlea Lac.

‘Totodată, vizita coincide cu finalizarea unor investiţii în infrastructura de turism de pe Valea Prahovei, destinate organizării, în anul 2013, a ediţiei de iarnă a Festivalului Olimpic al Tineretului European – FOTE 2013. Aşadar, prezenţa echipei de producţie constituie o ocazie excelentă pentru mediatizarea, în plan internaţional, a faptului că România va găzdui FOTE 2013. Ulterior vizitei, echipa va produce un film de promovare a turismului montan şi de iarnă din România, pe care să-l distribuie, începând din toamna anului 2012, în săli de cinema din 80 de zone metropolitane din SUA şi 88 de oraşe din Canada, Marea Britanie, Germania, Austria, Australia şi Noua Zeelandă. De asemenea, filmul va fi difuzat pe televiziune şi pe Internet’, se precizează în comunicatul MDRT.

Warren Miller Entertainment este un studio renumit în producţia şi distribuţia de filme pentru iubitorii de schi şi snowboard, ai turismului de iarnă şi de aventură din America de Nord. De 62 de ani, studioul prezintă, la începutul fiecărui sezon rece, o nouă destinaţie pentru sporturile de iarnă.

Fiind vorba de o acţiune de marketing turistic, complementară celorlalte proiecte derulate de MDRT şi care urmăreşte promovarea României ca destinaţie de turism pe pieţele ţintă, costurile aferente sunt suportate de minister. În prezent, la nivelul MDRT este în curs de derulare procedura de achiziţie a serviciilor aferente organizării vizitei.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Incredibil ce a făcut Cristi Borcea înaintea unui derby Dinamo – Steaua: „A adus preotul în vestiar și i-a pus să jure pe Biblie!”
Capital.ro
Pensii străine în Italia: regim de 7% și locuințele de 1 euro. Ce trebuie să știe pensionarii din Diaspora
Playtech.ro
Cum poți deveni chef în România. Cât costă cursurile și cât poți câștiga în această meserie
Adevarul
Greșelile absolut aberante care au schimbat cursul istoriei. Deciziile de neînțeles ale unora dintre cei mai mari lideri
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Numărul cazurilor de hantavirus crește alarmant! Ce spun specialiștii Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii
iamsport.ro
Emil Grădinescu acuză interferența Rusiei la Eurovision: ”E mâna Moscovei!” + Laude la adresa Alexandrei Căpitănescu: ”Lumea a mai uitat de manelele care ne otrăvesc sufletul și mintea”
MediaFlux
Pregătiri de război cu rușii la ”Poarta Focșani”. Trupele sunt gata să lupte ”chiar din această noapte”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți