Medic, acuzat de neglijenţă: Un bebeluş a murit după ce doctorul le-a spus părinţilor că n-are nimic

Părinţii unei fetiţe de două luni acuză de neglijenţă un medic de la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Târgovişte, în condiţiile în care copilul a murit de pneumonie la zece zile după ce fusese consultat de doctor, care le-a spus că bebeluşul nu are nimic şi i-a dat doar "nişte picături".
Romania TV
27 nov. 2012, 12:18
Medic, acuzat de neglijenţă: Un bebeluş a murit după ce doctorul le-a spus părinţilor că n-are nimic

Tatăl copilului, Giani Miron, a spus că după înmormântarea fetiţei va depune plângere la Poliţie pentru că vrea „să se facă dreptate”, transmite Mediafax.

„Fetiţa de când s-a născut avea o hârcăială uneori când respira. Ne-am dus aici la medicul de famile la consult şi ne-a spus că nu are nimic, dar i-am cerut trimitere pentru spital. Dânsa ne-a dat şi în 13 noiembrie am mers la spital la Târgovişte şi acolo de gardă era doamna doctor Mimiş. Aceasta ne-a spus să nu mai umblăm cu copilul prin spital că o să-l umplem de microbi şi că fetiţa nu are nimic şi nu ne-a dat decât nişte picături, iar în 23 copilul a murit. După înmormântare vom face plângere la Poliţie pentru că vrem să ni se facă dreptate, ne-a nenorocit, ne-a lăsat fără singurul nostru copil”, a declarat tatăl fetiţei.

Părinţii copilului au mai afirmat că medicul Maria Mimiş, care a consultat-o pe fetiţă, le-a spus că aceasta este doar puţin înfundată pe nas, dar bebeluşul a murit din cauza unei pneumonii severe bilaterale.

În opinia lor, doctoriţa nu a reuşit să identifice diagnosticul corect şi nu le-a cerut să vină la un nou control, mama fetiţei spunând că medicul „nu şi-a dat interesul”.

„Eu eram acolo când a consultat-o şi când a pus aparatul pe ea şi-a schimbat privirea. Atunci am întrebat-o dacă micuţa are ceva şi ea mi-a spus că nu are nimic. Am insistat şi am rugat-o să o consulte pentru că de când am adus-o de la maternitate fetiţa gemea şi se astupa uneori, nu mai respira. Atunci dânsa mi-a spus că fata nu are nimic şi că să nu mă mai prindă că o mai aduc la spital că ia microbi. Eu cred că doctoriţa Mimiş nu şi-a dat interesul pentru că ne-a dat doar nişte picături şi fata a murit de pneumonie”, a declarat, plângând, mama copilului.

Conducerea Spitalului Judeţean de Urgenţă din Târgovişte a deschis o anchetă în acest caz, susţinând că din primele cercetări reiese că medicul Maria Mimiş nu este vinovată.

„În ancheta pe care am deschis-o la noi în spital şi în policlinică unde este doamna doctor Mimiş care are legătură cu acest caz, am înţeles că familia a venit în policlinică cu sugarul fără febră, dar cu nasul înfundat. I s-a dat o reţetă cu dezinfectant urmând să vină la maxim două-trei zile la control. Mama nu a mai venit la control, nu s-a dus nici la medicul de familie şi am înţeles că fetiţa a decedat. Considerăm că s-a făcut tot ce trebuia pentru acest copil. La momentul respectiv copilul nu avea o infecţie foarte gravă în corp mai ales o pneumonie cum s-a găsit la autopsie. Noi transitem părinţilor de fiecare dată să revină la două zile la un nou control pentru a observa evoluţia bolii. Nu cred că la momentul acela era o infecţie severă pentru că dacă ar fi fost, doamna doctor ar fi internat-o. Famila are dreptul să depună plângeri, noi o să intrăm într-o anchetă serioasă cu acest caz, inclusiv eu o să fac o anchetă aprofundată, dar din primele cercetări reiese că doamna doctor Mimiş nu este vinovată”, a declarat managerul Spitalului Judeţean de Urgenţă din Târgovişte, dr. Radu Petrescu.

Părinţii vor depune plângeri marţi la Poliţie şi la Colegiul Medicilor Dâmboviţa.

DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Cum arată casa lui George Simion, din Vrancea? Motivul pentru care locuiește într-un apartament închiriat
Fanatik.ro
Cinci zodii care vor avea o vară ca în povești. L-au prins pe Dumnezeu de un picior
Capital.ro
Amendă 2.000 de lei pentru șoferii care spală mașina. Decizie direct de la primărie. Devine interzis
Playtech.ro
Acte necesare leasing auto 2025. Cât este rata dacă vrei o maşină de 25.000 de euro
DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Adevarul
SUA sau UE? Cum se poziționeaza candidații la președinția României. "Noi facem deja parte dintr-o arhitecturǎ de securitate"
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Legea privind materialele pirotehnice, modificată. Sancțiuni de la 1 la 5 ani de închisoare
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Fenomen meteo rar surprins în România! Meteorologii au anunțat zonele vizate
Cancan.ro
Gabriela Firea, decizie de ultimă oră! Ce va face dacă Nicușor Dan câștigă alegerile prezidențiale de pe 18 mai
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
George Simion e gata să-și dea demisia. Călin Georgescu îi ia locul: Toate scenariile sunt pe masă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tinerei care s-ar fi speriat de urs și a căzut în lacul Frumoasa. "A târât-o până la stâncă și a aruncat-o în lac"
Simion susține că va concedia 500.000 de bugetari, dacă ajunge președinte
MediaFlux
Casa de Pensii pune poprire pe pensie. Se taie veniturile pentru 100.000 de pensionari
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Făgăduieli obligatorii pentru turul doi: ce-au uitat să promită Nicușor și Georgică înainte de marea finală