Medic de familie, despre adeverinţele pentru şcoala online: „Sunt aberante”. Amănuntul care le-a scăpat din vedere autorităţilor

Medicul de familie Sandra Alexiu a atras atenţia, într-o intervenţie la Digi24, asupra faptului că, în adeverinţele pe care copiii trebuie să le prezinte la începutul anului şcolar pentru a putea face cursuri online, medicul trebuie să specifice diagnosticele persoanelor din familia copilului, care suferă de diverse afecţiuni. Însă acest lucru nu se poate face fără acceptul respectivului membru al familiei. 
Romania TV
10 sept. 2020, 14:27
Medic de familie, despre adeverinţele pentru şcoala online:

Părinții care vor ca micuţii lor să facă școală exclusiv online, din cauza unor probleme de sănătate ale acestora sau ale unor membri din familie care ar putea fi vulnerabili în fața infectării cu noul coronavirus, trebuie să prezinte o adeverință eliberată de medicul de familie. Medicul Alexiu atrage, însă, atenția asupra faptului că o astfel de adeverință care să ateste probleme de sănătate ale membrilor familiei elevilor poate fi eliberată numai dacă respectivii membrii de familie sunt de acord.

Citeşte şi Medicii de familie cer renunţarea la adeverinţele solicitate de şcoli şi grădiniţe

Dr. Sandra Alexiu spune că a primit solicitări de adeverințe medicale pentru ca elevii să nu meargă fizic la școală, însă mulți uită să-i întrebe pe membrii familiilor lor dacă sunt de acord ca doctorul să emită o adeverință despre bolile lor.

 

Sunt solicitări pentru adeverințe pentru școala online. Se uită însă că eu, ca medic, ca să scriu că bunica suferă de o boală, trebuie să am avizul bunicii. Este nevoie de acceptul pacientului. Adică trebuie să avem acceptul bunicului ca să dăm adeverința pentru copil. Nu stiu cine s-a gândit la aceste tipuri de adeverințe, mai bine să citim legile cu atenție, ca să nu dăm aberații! Să nu mai scoatem peste noapte legi și directive fără să cunoaștem legile în vigoare! Nicio adeverință nu te ferește de vreo boală”, a spus la Digi24 medicul Sandra Alexiu.  


DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Scene incredibile în Capitală! Tânăr, surprins încercând să se arunce în fața mașinilor! CAV de la Survivor a intervenit imediat
Fanatik.ro
Ce a pățit iubita lui Cristiano Ronaldo. Georgina Rodriguez a luat legătura cu autoritățile pentru a rezolva problema
Capital.ro
Curs valutar miercuri, 22 iulie. Ce valoare au euro, dolarul american și gramul de aur. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
ANM a emis noi coduri portocalii și roșii de furtuni. În unele zone va ploua cât într-o lună
Adevarul
Paradoxul imobiliar din România: vânzările scad, dar prețurile cresc. Gabriel Biriș: „Ne așteaptă o ajustare de durată, de circa 5 ani”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bani pentru elevii care au obținut media 10 la examenele naționale! Ce sume ar putea primi absolvenții
iamsport.ro
400.000 de euro salariu pentru transferul verii la FCSB. Jucătorul a ajuns deja în România
MediaFlux
Bani pentru elevii care au dat examene. Ministerul Educației propune între 2.000 - 5.000 de lei
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România