Medicamente interzise în străinătate, vândute în farmaciile din România

Zeci de medicamente au fost interzise în Uniunea Europeană şi pentru alte zeci au fost emise alerte privind reacţiile adverse extrem de dăunătoare. Chiar şi are multe dintre ele se mai regăsesc în farmaciile din România, unele dintre ele fiind eliberate chiar şi fără reţetă medicală.
Romania TV
16 iun. 2014, 11:44
Medicamente interzise în străinătate, vândute în farmaciile din România

Metamizol sodic – substanţa activă din algocalmin

Face parte din grupa medicamentelor analgezice şi antipiretice. Oficial, aceste medicamente sunt strict reglementate în România. În fapt, se pot cumpăra la liber din multe farmacii din ţară, scrie ECONOMICA.NET. Multe farmacii vând în continuare, fără reţetă, medicamente care conţin metamizol sodic, cu denumiri comerciale de algocalmin, algozone, algoremin, centralgin, algiotop, algoblock, alindor, metamizol solacium, metamizol farmacom, sintocalmin.

Citeşte şi Un bărbat a murit după ce i-a fost administrat un algocalmin

Furazolidon (substanţă activă – furazolidonă)

Face parte din grupa antidiareicelor antiinflamatoare şi antiinfecţioase intestinale.

Medicamentul este indicat în enterite, enterocolite infecţioase şi toxiinfecţii alimentare produse de germeni sensibili la furazolidonă, dizenterii bacilare, lambliază.

Medicamentul se eliberează fără prescripţie în farmaciile din România.

Mai multe medicamente care se vând în România, deşi sunt interzise în străinătate, pe ECONOMICA.NET.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
S-au aruncat deja primele înțepături la Survivor! Faimoșii și Războinicii, replici acide din prima săptămână în Dominicană
Fanatik.ro
Ce regret major are Leonard Doroftei legat de cariera sportivă. A făcut dezvăluirea momentului
Capital.ro
S-a stins unul dintre cei mai mari actori din istoria cinematografiei. Boala l-a răpus. A realizat peste 170 de filme
Playtech.ro
Urgia albă loveşte România. Cel mai sever episod de iarnă începe în următoarele ore
Adevarul
Piața construcțiilor: ce se va întâmpla cu prețurile apartamentelor în 2026
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Iulian s-a stins din viață la 22 de ani, în Germania! Tatăl tânărului a primit vestea în prima zi a anului 2026: „De astăzi e oficial, am rămas fără puiul meu drag!”
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga care ar fi, de fapt, miliardar în euro. S-ar afla în top 7 cei mai bogați români
MediaFlux
Răsturnare de situație în tragedia din Elveția! Anchetă împotriva managerilor barului pentru omor din neglijenţă după ce copii de 14 și 15 ani s-au aflat printre victime
stirilekanald.ro
Anunț foarte important pentru români!
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend