Medici, daţi în judecată. Au operat un copil la mână sănătoasă

Avea o problemă la mâna dreaptă iar medicii l-au operat la mâna stângă. Asta susţin părinţii unui copil de 4 ani din Petroşani, care acuză un medic de la Spitalul de Urgenţă din oraş de malpraxis. Mai mult, părinţii copilului spun şi că micuţului i-a fost făcută o intervenţie chirurgicală pentru fimoză, pentru care ei nu şi-au dat acordul.
Romania TV
17 mai 2012, 06:24
Medici, daţi în judecată. Au operat un copil la mână sănătoasă

Totul s-a întâmplat în urmă cu mai multe zile, când micuţul a căzut şi s-a lovit la mâna dreaptă. După ce au văzut că băiatul nu mai poate să-şi mai mişte degetul mare, părinţii l-au dus la spital. Acolo, medicul ortoped a decis să-i pună o proteză din ghips, însă problema nu s-a rezolvat astfel încât a fost nevoie de o intervenţie chirurgicală.

După ce a ieşit din sala de operaţie, părinţii au constatat însă că băieţelul fusese operat la cealaltă mână, motiv pentru care au declarat că vor da în judecată Spitalul de Urgenţă din Petroşani şi că vor depune, de asemenea, o plângere la Colegiul Medicilor din Hunedoara.

Conducere unităţii medicale, susţină că părinţii sunt îndreptăţiţi să depună aceste plângeri, dar că nu se poate declanşa o anchetă internă până când nu vor primi o sesizare în scris din partea părinţilor băiatului. În ceea ce îi priveşte pe aceştia din urmă, ei susţin că se vor adresa unei alte unităţi medicale pentru a-i rezolva micuţului problema pe care o are.

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Cât costă un șnițel de pui cu cartofi prăjiți la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov. Prețul e foarte bun pentru mulți români
Capital.ro
Vârsta de pensionare se majorează. Ilie Bolojan a anunțat: Pentru toate categoriile. Nu mai au cu cine să fie înlocuiți
Playtech.ro
Locuitorii unei comune din România, impozit de 10.000 de lei pe locuinţe. Sunt de 30 de ori mai mari ca în alţi ani, acuzaţiile cetăţenilor
Adevarul
„Dă-ți pantalonii jos, acum!”. Momentul șocant în care un consilier local bate și umilește un elev în curtea unei școli din județul Galați
wowbiz.ro
Mario, adolescentul ucis în Cenei, și-a presimțit moartea?! Mesajele cutremurătoare pe care le-a postat pe internet înainte de tragedie: „Prietenul de azi, criminalul de mâine”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Unchiul lui Mario a DEZVĂLUIT cum și-a recunoscut unul dintre adolescenți fapta: „L-a omo... Vezi mai mult
iamsport.ro
Gigi Becali, reacție dură după declarațiile lui Radu Naum: ”Nebunia lumii! Ne batem amândoi”
MediaFlux
Trump și Putin s-au înțeles demult: Donbas rămâne la ruși. Câți bani primește în schimb Zelenski
stirilekanald.ro
VIDEO Detalii terifiante ies la iveală după moartea lui Mario. Oamenii legii au descoperit că trupul neînsuflețit a fost mușcat
Top 5 sloturi Yggdrasil