Medicii de la spitalul din Câmpulung Moldovenesc care au refuzat detaşarea la spitalul din Suceava s-au ales cu plângere penală

Prefectul județului Suceava, Alexandru Moldovan, a depus plângerea penală pe numele a patru medici de la Spitalul din Câmpulung Moldovenesc, care ar fi refuzat să respecte ordinul de detaşare la Spitalul Judeţean Suceava.
Romania TV
07 mai 2020, 16:43
Medicii de la spitalul din Câmpulung Moldovenesc care au refuzat detaşarea la spitalul din Suceava s-au ales cu plângere penală

Plângerea a fost depusă după mai mult de o lună de când medicii au primit ordinul de detaşare şi au refuzat să meargă la Spitalul Judeţean Suceava.

Citeşte şi Mărturia unui medic rezident din Suceava: „Vedeam pur şi simplu cum plămânii bolnavilor se făceau bucăţi”

Potrivit plângerii, medicii fuseseră detaşaţi prin ordin al Prefectului, emis la începutul lunii aprilie, de la Spitalul Câmpulung Moldovenesc la Spitalul Judeţean Suceava.

A fost înregistrată plângerea formulată de prefectul Judeţului Suceava cu privire la faptul că un număr de patru cadre medicale angajate la Spitalul Municipal Câmpulung Moldovenesc, judeţul Suceava, nu au respectat obligaţiile legale stabilite prin Ordinul Prefectului Judeţului Suceava nr.196 din 1.04.2020 şi ale prevederilor art.1 alin.2 din Ordinul comandatului acţiunii nr.74534/28.03.2020 privind dispoziţia de detaşare la Spitalul Judeţean de Urgenţă „Sf. Ioan cel Nou” Suceava pe perioada instituirii stării de urgenţă la nivel naţional„, a anunţat Cătălin Chiociu, prim procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Suceava, într-un comunicat de presă.

Măsurile dispuse reprezintă o etapă a procesului penal care nu înfrânge, sub nicio formă, principiul prezumţiei de nevinovăţie.

DailyBusiness
România poate deveni furnizor regional de kerosen pentru Europa
Spynews
Cântăreț celebru, arestat după ce o fată dezmembrată a fost găsită în portbagajul mașinii lui! Fanii sunt în stare de șoc
Fanatik.ro
Tragedie uriașă în lumea sportului! Accidentul teribil i-a curmat viața, iar alte 6 persoane sunt la spital
Capital.ro
Se suspendă pensia temporar. Situația care declanșează verificările. Pensionarii trebuie să se prezinte la Casa Teritorială de Pensii în acest caz
Playtech.ro
Cele mai frumoase plaje din Albania. Românii iau cu asalt riviera albaneză, prețurile sunt mai mici decât în Grecia
Adevarul
Povestea arhitectului care a construit Teatrul Național și Hotelul Intercontinental și i-a spus „nu“ lui Ceaușescu
wowbiz.ro
„Nu va mai avea cine să plătească pensiile”. Avertisment dur despre marea pensionare care poate bloca România
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
România este îndoliată! S-a stins din viață scriitorul Ion Zimbru
iamsport.ro
Momentul care i-a rupt sufletul în două Nadiei Comăneci: ”Dacă ar fi știut mama, ar fi intrat într-o panică de nedescris” 
MediaFlux
Ce este interzis să faci în Duminica Tomii. Toți credincioșii trebuie să știe asta!
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj