Merkel şi Sarkozy vor înfiinţarea unui cont special pentru plata datoriilor Greciei

Cancelarul german Angela Merkel şi preşedintele francez Nicolas Sarkozy au propus luni înfiinţarea unui cont special prin intermediul căruia să aibă loc plata datoriilor Greciei, pentru a calma astfel temerile investitorilor, transmite Bloomberg.
Romania TV
06 feb. 2012, 21:22
Merkel şi Sarkozy vor înfiinţarea unui cont special pentru plata datoriilor Greciei

Merkel a spus că separarea ajutorului financiar destinat Greciei într-un astfel de cont va garanta guvernului elen accesul la fondurile necesare respectării obligaţiilor financiare.

Sarkozy a afirmat la rândul său că acest cont va permite garantarea faptului că problema datoriilor Greciei este rezolvată.

Cei doi lideri au cerut totodată liderilor eleni să cadă de acord asupra condiţiilor cerute de creditorii internaţionali.

Merkel şi Sarkozy au făcut declaraţiile după o şedinţă comună de guvern la Paris şi nu au oferit alte detalii referitoare la fondul special destinat Greciei.

Un consilier al lui Sarkozy a spus că ideea este în lucru şi că o parte din asistenţa financiară pentru Grecia ar putea fi plasată într-un cont blocat, din care vor fi plătite dobânzile sau principalul împrumuturilor.

Liderii europeni şi pieţele financiare aşteaptă rezultatul negocierilor de la Atena, în condiţiile în care premierul Lucas Papademos s-a înţeles cu partidele politice numai pentru o parte din măsurile de austeritate.

Acordul liderilor politici eleni reprezintă o condiţie pentru obţinerea celui de-al doilea program de sprijin financiar internaţional, de 130 de miliarde de euro.

Grecia trebuie să răscumpere pe 20 martie obligaţiuni de 14,5 miliarde de euro.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
Uluitor! Gigi Becali a împărțit 3 milioane de dolari cash! „Am aranjat totul acolo, am făcut boboc”. Exclusiv
Capital.ro
Prognoza meteo pentru toamnă: ce indică calendarul pe 100 de ani pentru septembrie, octombrie și noiembrie 2026
Playtech.ro
Ai văzut pomi cu trunchiul învelit în alb? Motivul pentru care grădinarii fac asta toamna
Adevarul
De ce mulți sași lasă Germania pentru România după zeci de ani. „Plecasem cu alte idealuri în 1990. Situația nu mai este ca atunci”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
Atacantul a refuzat oferta de la FCSB și a semnat cu rivala roș-albaștrilor pe un salariu mai mic: ”Dacă nu dădeam gol, mă dădea Becali afară!”
MediaFlux
Schimbări pentru pacienți de la 1 septembrie. CNAS promite zeci de beneficii prin noua platformă de sănătate
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat