Micii românești au ajuns și în Peru. Două românce stabilite aici au dat lovitura cu restaurantul „Manos Rumanas”

Micii românești au ajuns tocmai în Peru, după ce două românce stabilite aici și-au unit puterile și au deschis o afacere numită „Manos Rumanas”
Alina Costache
24 mai 2024, 12:19
Micii românești au ajuns și în Peru. Două românce stabilite aici au dat lovitura cu restaurantul „Manos Rumanas”
Cum au ajuns micii românești în Peru

Smaranda Cojocaru a plecat în urmă cu mai mulți ani din România, dar distanța nu a putut sta în calea iubirii sale față de țară. Astfel, alături de partenerul peruan și încă o româncă, ea a deschis o afecere unde le vinde peruanilor preparate românești, printre care și micii celebri, care sunt cei mai vânduți.

Citește și: Turist din Cehia, impresionat de micii și cârnații din România: „Nu există așa ceva”

Smaranda și peruanul Luis Antonio Deza au o pasiune comună: gastronomia. Acest lucru a dat naștere unei afaceri unice, „Manos Rumanas” (Mâini Românești), care aduce în fața publicului peruvian gustul autentic românesc, dar și preparate inedite care combină ingrediente și tradiții din cele două țări.

Alături de Smaranda și Luis se fală și Paula Rotundu, o altă româncă stabilită în Peru, care se ocupă de coordonarea evenimentelor culinare ale afacerii.

Meniul restaurantului reprezintă o incursiune fascinantă în diversitatea gastronomică a României și a Peruului. Micii românești, din care de vită sau de porc, sunt o atracție principală, serviți alături de cartofi și sosuri peruviane tradiționale, precum „huancaína”, sau „ocopa arequipeña”, o combinație inedită care surprinde papilele gustative ale clienților.

Citește și: De câte ori e bine să întorci micii pe grătar. Metoda simplă prin care rămân suculenți și savuroși

„Viața m-a adus în Peru acum mai bine de 20 de ani. Mă simt ca un alt peruan. Mâncarea sa, bunătatea oamenilor m-au captivat. Am învățat câteva cuvinte în quechua, pentru orice eventualitate, și ori de câte ori mă întreabă de unde sunt, spun că sunt Cajacha”, spune Smaranda, potrivit presei locale, citată de stiridiaspora.ro.

„Sunt și eu de câțiva ani în Peru, dar nu pot să-mi uit țara. Peru are un farmec unic”, a adăugat Paula.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Mihai Pintilii, la mare căutare după despărțirea de FCSB! Ce club îl dorește pe fostul secund al roș-albaștrilor
Capital.ro
Harta luxului imobiliar: orașele europene unde prețurile sfidează logica
Playtech.ro
Cât primești pe un gram de aur vechi în Istanbul. Unde ieși mai bine la bani, ce spun cei care au încercat în România şi în Turcia
Adevarul
Conflict de culise la Kremlin: Alina Kabaeva, amanta lui Putin, ar fi înlăturat-o pe „țarina” gimnasticii ruse
wowbiz.ro
Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Susține că unul dintre marile partide politice din România ar urma să se desființeze: ”Asta o să se întâmple!”
MediaFlux
Eugen Tomac confirmă lista de miniștri. Cum ar putea arăta guvernul cu trei vicepremieri
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți