Mihai Fifor anunţă că miercuri va lua o decizie privind situaţia de la Poliţia Română VIDEO

Premierul interimar Mihai Fifor a petrecut mai bine de o oră la sediul Ministerului Afacerilor Interne. Fifor a anunţat, în direct la România TV, că miercuri va lua decizii legate de scandalul de la vârful Poliţiei şi de la vârful Ministerului de Interne. 
Romania TV
16 ian. 2018, 18:53
Mihai Fifor anunţă că miercuri va lua o decizie privind situaţia de la Poliţia Română VIDEO

Premierul interimar Mihai Fifor a venit marţi la Palatul Victoria, după ce a fost desemnat în această funcţie de preşedintele Klaus Iohannis, în urma demisiei lui Mihai Tudose. Prima vizită a fost la sediul MAI, unde a participat la un comandament de iarnă.

Premierul intermar Mihai Fifor a mers, marţi seară, la Ministerul Afacerilor Interne, declarând, la plecare, că situaţia şefului Poliţiei Române, Bogdan Despescu, a cărui demitere a fost propusă de Carmen Dan, va fi analizată cu foarte mare atenţie miercuri şi va fi luată o decizie.

Întrebat de Victor Ciutacu, ce se întâmplă cu şefii din poliţie după scandalul pedofilului care a dus în final la schimbarea guvernului, Mihai Fifor a declarat: „Mâine facem această analiză în prima parte a zilei să vedem exact cum stau lucrurile. Voi lua o decizie împreună cu Carmen Dan, am mare încredere in ea. Sunt mai multe date care se iau in calcul, sunt doar cateva ore de cand sunt interimar, e firesc sa ma informez înainte de a lua decizia, mâine vom avea răspunsul”.

Mihai Fifor a fost întrebat şi dacă a discutat cu Carmen Dan despre situaţia consilierului acesteia, Valentin Rîciu, vizat în trei dosare penale, el răspunzând că nu.

În 9 ianuarie, după declanşarea scandalului din Poliţia Română generat de cazul poliţistului acuzat de agresiuni sexuale, cele mai recente victime fiind doi copii, ministrul Carmen Dan i-a trimis premierului Mihai Tudose propunerea de schimbare din funcţie a şefului IGPR, Bogdan Despescu. De asemenea, ea a propus înlocuirea acestuia cu Cătălin Ioniţă. Propunerea a fost refuzată însă de Mihai Tudose, care i-a cerut lui Bogdan Despescu să îi prezinte, în termen de săptămână, un raport.

Ulterior, Mihai Tudose a acuzat-o pe Carmen Dan că l-a minţit, spunând că nu mai doreşte să mai lucreze cu ea şi că dacă va fi lăsată să îşi dea demisia o va accepta. Carmen Dan a refuzat să demisioneze, iar acest conflict a generat decizia luată luni de Comitetul Executiv al PSD, care i-a retras sprijinul politic lui Mihai Tudose, acesta demisionând din funcţia de premier.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Ajunsă la 34 de ani, fosta rivală a Simonei Halep a dat vestea cea mare. A uimit pe toată lumea
Capital.ro
Valabilitatea permiselor de conducere pentru categoriile A și B. Schimbare pentru șoferii din România
Playtech.ro
De ce se poartă mărţişorul la piept: Mulţi îl ţin la mână, însă e greşit, conform tradiţiei
Adevarul
„Nu exclud un război cu China”. Un propagandist al Kremlinului critică lipsa tehnologică a armatei ruse: „Ucraina ne-a depășit la drone și la comunicații militare”
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Fostul conducător din Liga 1: ”Lucescu nu are ce căuta la națională la 80 de ani, ne mirăm că e bolnav, era normal! România merita un antrenor care să o ducă la Mondial”
MediaFlux
Cadavrul ayatollahului Ali Khamenei, găsit printre ruine. UPDATE: Trump confirmă decesul
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj