Mihai Fifor anunţă că niciun avion IAR 99 Şoim nu se mai ridică de la sol, până la finalizarea investigaţiei

Ministrul Apărării Naţionale, Mihai Fifor, a declarat că niciun avion de tipul celui prăbuşit la Bacău nu se mai ridică de la sol până nu se află cauzele care au dus la producerea incidentului aviatic.
Alina Costache
16 iul. 2018, 15:09
Mihai Fifor anunţă că niciun avion IAR 99 Şoim nu se mai ridică de la sol, până la finalizarea investigaţiei

Întrebat într-o intervenţie la România TV dacă se mai ridică de la sol vreun avion de tipul celui prăbuşit, respectiv IAR 99 Şoim, ministrul Apărării a afirmat: „Deocamdată nu, sunt la sol până când ne lămurim ce s-a întâmplat”.

Acesta nu s-a pronunţat în legătură cu cauzele care ar fi putut genera acest incident aviatic, susţinând că se află pe rol o investigaţie a Parchetului Militar şi nu poate comenta pe acest subiect.

Ministrul Apărării a mai precizat că avionul prăbuşit era unul cu dublă comandă, care efectua un „zbor de verificare tehnică”.

El şi-a exprimat bucuria că cei doi piloţi sunt în siguranţă şi că „sunt stabili şi conştienţi”.

O aeronavă de tip IAR 99 Şoim cu dublă comandă, din Baza 95 Aeriană „Erou căpitan aviator Alexandru Şerbănescu” de la Bacău, s-a prăbuşit luni, în jurul orei 13,30, în zona localităţii Nicolae Bălcescu, informează MApN.

Cei doi piloţi au reuşit să se catapulteze şi au fost recuperaţi, starea lor fiind stabilă.

„Comandorul Marcel Breşug, şeful de stat major al Bazei 95 Aeriană ‘Erou căpitan aviator Alexandru Şerbănescu’, şi căpitan-comandorul Iulian Pena, instructor-şef zbor în cadrul aceleiaşi unităţi militare, s-au catapultat astăzi, 16 iulie, în jurul orei 13,30, la 5 kilometri vest de localitatea Nicolae Bălcescu din judeţul Bacău, deasupra Lacului Galbeni. Piloţii au fost recuperaţi de echipele de căutare-salvare ale bazei aeriene şi se află în stare stabilă. Un elicopter SMURD execută deja, la această oră, un zbor pentru evacuarea primului dintre piloţii recuperaţi către Spitalul Universitar de Urgenţă Militar Central ‘Dr. Carol Davila’, din Bucureşti, urmând ca cel de-al doilea să fie transportat la acelaşi spital cu un avion de tip C-27J Spartan, din cadrul Forţelor Aeriene Române, configurat pentru evacuare medicală”, relevă sursa citată.

Conform acesteia, din ordinul ministrului Apărării Naţionale, a fost numită o comisie de investigaţie tehnică pentru cercetarea împrejurărilor producerii acestui incident aviatic şi a fost sesizat Parchetul Militar.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
Olimpiu Moruţan suferă de alergie la ambrozie, care afectează milioane de români: „Dorm foarte greu! Este dificil”
Capital.ro
Primești bani ca să călătorești prin Europa timp de 8 săptămâni. Ce trebuie să facă persoana aleasă
Playtech.ro
Românii cheltuie mai puțin pentru servicii. Domeniile în care încasările au scăzut cel mai mult în 2026
Adevarul
Marea ipocrizie de la Evaluarea Națională: de ce preferăm note umflate în locul unei testări reale
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
A spus care ar fi motivul real pentru care Baiaram nu a plecat încă de la Craiova: ”Asta e de fapt povestea!”
MediaFlux
Războiul merdenelelor vs. croissante continuă, chiar dacă La Mița Biciclista și Edmond Niculușcă și-au pus cenușă în cap și și-au cerut, târziu, scuze. Nea Mihai a dat lovitura, în timp ce primarul Ciucu s-a băgat și el în seamă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat