Mihai Şora, despre desemnarea Laurei Codruţa Kovesi: Să înceapă, aşadar, Festivalul Disperat al Inculpaţilor!

Filosoful Mihai Şora spune că votul în favoarea Laurei Codruţa Kovesi din Consiliul UE este „una dintre cele mai frumoase victorii din ultimii ani”.
Iulian Tudor
19 sept. 2019, 11:21
Mihai Şora, despre desemnarea Laurei Codruţa Kovesi: Să înceapă, aşadar, Festivalul Disperat al Inculpaţilor!

„Dragi prieteni,

este una dintre cele mai frumoase victorii din ultimii ani.
Pentru toți oamenii cinstiți, care înțeleg sensul cuvintelor ONOARE și DEMNITATE, care pun preț pe INTEGRITATE, victoria aceasta înseamnă mai mult decât putem discerne acum, înseamnă mai mult decât un punct luminos la capătul tunelului. Îi vom resimți consecințele nu doar noi, românii, îndată ce Parchetul European va deveni funcțional, ci și cetățenii altor țări prinse vremelnic în chingile unor clanuri mafiote, care toacă ori jefuiesc vistieria publică.

O felicit din inimă pe Doamna Laura Codruța Kövesi! Sunt sigur că va fi la înălțimea încrederii de care se bucură.
Să înceapă, așadar, Festivalul Disperat al Inculpaților!

Mihai Șora

P.S. Și nu spuneți, dragii mei, că „România nu a susținu-o”… Politrucii aceia agramați și nelegiuiți sunt doar belele în trecere. Ei nu sunt, nu pot fi România.
România suntem noi”, a scris Mihai Şora pe pagina sa de Facebook.

Laura Codruţa Kovesi a fost desemnată oficial, joi, procuror-şef european, printr-un vot în COREPER, anunţă PNL. Kovesi a obţinut 17 din 22 de voturi exprimate, în condiţiile în care premierul Viorica Dăncilă anunţase că ambasadorul României la UE, Luminiţa Odobescu, va vota împotriva desemnării Laurei Codruţa Kovesi.

Laura Codruţa Kovesi, desemnată procuror-şef european. Vot majoritar în Consiliul UE pentru numirea la conducerea Parchetului European

Laura Codruţa Kovesi a declarat, joi, la Europa FM, că votul din COREPER, precum şi votul din Parlamentul European în favoarea sa pentru prostul de procuror-şef european au fost de fapt o recunoaştere a calităţii şi a profesionalismului oamenilor din justiţia română.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Marea campioană olimpică a decis să se retragă și să devină asistentă medicală: ”Sunt pur și simplu fascinată de acest domeniu”
Capital.ro
Călin Georgescu este în doliu: Te păstrăm în inimile și în rugăciunile noastre. S-a stins din viață încă un mare patriot român
Playtech.ro
Orașul din România desemnat Destinația Anului 2026. A produs cea mai mare surpriză din turism
Adevarul
Orașul din România desemnat „Destinația Anului 2026” și lider la turism urban: ierarhie surpriză în clasament
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este polițistul care și-a pierdut viața pe DN6, după ce ar fi intrat într-o depășire periculoasă. Avea 37 de ani și era căsătorit
iamsport.ro
Plângere la Tribunalul din Genova împotriva lui Dan Șucu pentru spălare de bani: ”Verificări penale și financiare asupra banilor utilizați în preluarea clubului”
MediaFlux
Abuzuri împotriva gimnastei Sabrina Voinea! Mama sa, antrenoarea Camelia Voinea a fost suspendată
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi