Mihai Şora: Prima grijă a guvernanţilor să fie pentru cei pe care îi guvernează şi abia apoi pentru ei înşişi

Filozoful și eseistul Mihai Șora, care, de curând, a împlinit 101 ani, consideră că, dacă prima grijă a guvernanților este cea pentru cei pe care îi guvernează și, de abia apoi, pentru ei înșiși, atunci România "are asigurați câțiva pași buni în fața ei".
Romania TV
25 nov. 2017, 21:37
Mihai Şora: Prima grijă a guvernanţilor să fie pentru cei pe care îi guvernează şi abia apoi pentru ei înşişi

„Să fie o țară bine guvernată, cu grija celor care o guvernează pentru cei care sunt guvernați și care să fie prima lor grijă. Și cea de-a doua și ultima lor grijă să fie grija pentru ei înșiși. Dacă prima lor grijă poate să fie asta și ultima lor grijă să fie pentru ei înșiși, atunci România are asigurați câțiva pași buni în fața ei”, a declarat, sâmbătă seara, la Alba Iulia, Mihai Șora, întrebat care ar trebui să fie obiectivul României la 100 de ani.

Filozoful a menționat că este „foarte atent” la ceea ce se întâmplă în țară, pentru că ține foarte mult la ea și „îi este la inimă”. „Și nu mi-e indiferent nimic de ce se întâmplă în ea. Sper ca locuitorii care o compun să fie vrednici de faptele înaintașilor și să ducă țara mai departe, să o facă să strălucească în lume”, a adăugat Șora.

Șora crede că, la cei 100 de ani, România „arată bine” și viitorul „stă deschis în fața ei”, acest lucru depinzând de „milioanele de locuitori pe care îi are, iar fiecare să-și îndeplinească datoria așa cum trebuie”.

El a adăugat că, dacă îți iubești țara, te străduiești să o faci să strălucească.

Mihai Șora a mai spus că din „România dodoloață” lipsește Basarabia, iar acest lucru îl doare. Întrebat dacă mai are speranțe că ar putea să asiste la reunificare, filozoful a răspuns că „în străfundul inimii, da”, dar „pe suprafața creierului” nu-și dă „seama prea bine”.

Șora a menționat că se simte bine la cei 101 ani pe care i-a împlinit luna aceasta și că este dispus să mai trăiască. „Îi mulțumesc lui Dumnezeu că i-am ajuns. Mă simt foarte bine și dispus să mai trăiesc”, a afirmat filozoful, prezent sâmbătă seara la Universitatea „1 Decembrie 1918”, la invitația „Cartierului Creativ Carolina”, prilej de întâlnire cu admiratori ai săi.

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
O tiktokeriță celebră din România vrea să recurgă la un gest necugetat!?! Ar fi intrat în patima substanțelor interzise
Fanatik.ro
Top cele mai bogate soții de fotbaliști, care au ajuns la Cupa Mondială 2026. Ce loc ocupă, de fapt, Georgina Rodriguez
Capital.ro
Retragerea de numerar de la bancomat. Se face sesizare către bancă. Se verifică toate operațiunile în aceste cazuri
Playtech.ro
Cât trebuie să câștigi pentru o pensie de 4.000 de lei. Exemplu de calcul după legea pensiilor din 2026
Adevarul
Leguma care poate pune în pericol glanda tiroidă. Cine trebuie să fie atent la consumul ei, potrivit medicilor
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Ce pachet de acțiuni deține, de fapt, Andrei Nicolescu la Dinamo: ”Atât mai am după ultima actualizare”
MediaFlux
Notificare privind consumul de energie electrică. Românii vor primi alertă înainte de o factură mai mare
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?