Ministerul Afacerilor Externe a emis o avertizare de călătorie pentru statul american Florida

Ministerul Afacerilor Externe a emis, luni, o avertizare de călătorie pentru cetăţenii români care călătoresc în statul american Florida, unde, în orele următoare se vor resimţi efectele uraganului Irma.
Romania TV
11 sept. 2017, 09:59
Ministerul Afacerilor Externe a emis o avertizare de călătorie pentru statul american Florida

”Ministerul Afacerilor Externe informează cetăţenii români care se află, tranzitează sau doresc să călătorească în SUA – zona statului Florida că după o scădere a forţei vânturilor dezvoltate de uraganul Irma la trecerea pe lângă Cuba, situându-se în categoria de uragane de gradul 3 (pe o scară de la 1 la 5), pe măsură ce s-a apropiat de teritoriul SUA, uraganul a recăpătat forţa unui uragan de gradul 4, cu vânturi de peste 215 Km/h, urmând o traiectorie spre nord de la Key West şi ajungând în zona peninsulară în dreptul insulei Marco”, informează MAE.

În următoarele ore, efectele uraganului se vor resimţi de-a lungul coastei vestice a peninsulei Florida, până în dreptul oraşului Tampa. Zonele litorale de pe ambele ţărmuri vor avea de suferit în urma creşterii nivelului apei oceanului, din cauza vânturilor puternice şi a mareei. Peste un milion şi jumătate de persoane au rămas fără curent electric, iar numărul acestora este aşteptat să crească în următoarele ore. De asemenea, au avut de suferit şi reţelele de telefonie. Cetăţenii români care au nevoie de asistenţă consulară au la dispoziţie numerele de telefon de urgenţă.

”Solicitările de asistenţă consulară se pot face la numerele de telefon ale Ambasadei României în SUA, secţia consulară: +1202332392, +12023322935 sau +1202332858, precum şi la telefonul de urgenţă al Secţiei Consulare a misiunii diplomatice a României la Washington: +12024208350. La nivelul misiunii a fost activat planul de criză, iar personalul misiunii urmăreşte îndeaproape evenimentele, oferind informaţiile necesare şi păstrând contactul cu autorităţile americane competente, atât pe durata manifestărilor de vreme extremă a uraganului Irma, dar şi în perioada următoare, de înlăturare a efectelor cauzate”, mai precizează MAE.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Leo Messi a numit cel mai bun fotbalist din lume la ora actuală: „Fără îndoială!”
Capital.ro
Șoferii care trebuie să obțină un alt permis de conducere. Se face solicitare și se achită taxa. Cel național nu este recunoscut
Playtech.ro
De ce au început să scadă dobânzile în România. Explicațiile ministrului Finanțelor, ce înseamnă asta exact pentru români
Adevarul
Cum îți treci casa pe numele copilului fără să îți pierzi dreptul de a locui în ea
wowbiz.ro
Tatăl fetei de 18 ani ucise în Bihor, primele declarații după ce presupusul criminal a fost prins. Bărbatul îi acuză pe polițiști: „M-am rugat în genunchi”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Lovitură la Tribunal pentru omul care visa să ia FCSB! Marian Ceaușescu a izbucnit: ”Șpăgarule!”
MediaFlux
Documente secrete despre OZN-uri. Departamentul de Război al SUA a făcut publice imagini și relatări spectaculoase FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi