Ministerul Educaţiei nu a achiziţionat încă măştile pentru elevii care vor susţine Evaluarea Naţională şi Bacalaureatul

Ministrul Educaţiei, Monica Anisie, a declarat că ministerul pe care-l conduce se află în procedură de achiziţie pentru măştile de protecţie care ar trebui distribuite elevilor ce urmează să susţină Evaluarea Naţională şi Bacalaureatul. Pe 2 iunie, atunci când elevii din clasele terminale ar trebui să revină în şcoli pentru a participa la cursurile de pregătire, fiecare unitate de învăţământ ar trebui să le poată distribui elevilor măşti.
Romania TV
27 mai 2020, 09:54
Ministerul Educaţiei nu a achiziţionat încă măştile pentru elevii care vor susţine Evaluarea Naţională şi Bacalaureatul

Premierul Ludovic Orban le-a solicitat ministerelor să grăbească procedurile de licitaţie pentru achiziţionarea măştilor, astfel încât acestea să fie distribuite cât mai repede către populaţie. Ministerul Educaţiei ar trebui să intre în posesia măştilor până la data de 1 iunie.

Ministerul Muncii şi Ministerul Sănătăţii, aveţi obligaţia de a finaliza procedurile de licitaţie, dar şi de a distribui măştile, Ministerul Educaţiei, cel târziu până la data de 1 iunie trebuie să ajungă la şcoli, iar Ministerul Sănătăţii, în momentul în care aveţi solicitările, datele de la administraţiile locale, şi aici trebuie să se mişte rapid direcţiile de sănătate publică, lansaţi imediat procedura de licitaţie ca să putem să distribuim măştile către cele 2,3 milioane de persoane vulnerabile”, a spus Ludovic Orban.

Citeşte şi ADMITERE LICEU 2020. Ministerul Educaţiei a explicat cum se face admiterea şi repartizarea la liceu în anul şcolar 2020-2021

Premierul ia în calcul şi eventualele probleme cu distribuţia în teritoriu, acesta fiind unul dintre motivele pentru care le-a solicitat şefilor de ministere să grăbească procedura de licitaţie.

Datele trebuie să fie transmise şi de administraţiile locale pentru că ei au evidenţa persoanelor, le confruntaţi cu datele de la Ministerul Muncii privind persoanele cu dizabilităţi, privind persoanele care sunt beneficiarii pensiei sociale şi trebuie să faceţi estimarea cantităţii totale de măşti şi trebuie lansată procedura, că va fi o cantitate mare. Gândiţi-vă dacă distribuim 50 de măşti către 2,3 milioane de cetăţeni români va fi o cantitate mare şi după aia vom avea inclusiv probleme logistice de distribuţie în teritoriu astfel încât noi trebuie să ne mişcăm mai repede”, a precizat premierul Orban.

Ministrul Educaţiei, Monica Anisie, a dat asigurări că, pe 2 iunie, elevii care se vor întoarce în băncile şcolilor să participe la orele de pregătire vor primi măşti.

Suntem în plină desfăşurare a procedurii de achiziţie pentru măşti în aşa fel încât pe data de 2 iunie, atunci când elevii revin la şcoală pentru cursurile de pregătire, să aibă măştile necesare în fiecare unitate de învăţământ”, a declarat Monica Anisie.

Citeşte şi Daniel Funeriu atacă propunerea de anulare a examenului de Bacalaureat: „Coaliția loazelor a început ofensiva abjectă”

Prima procedură de achiziție a măştilor pentru elevi a fost anulată de ministrul Educaţiei pe 22 mai. Pe 25 mai, măştile ar fi trebuit să ajungă deja în unităţile de învăţământ.

Am anulat procedura de vineri, 22 mai, pentru că cei care au venit cu oferta de licitație inițial au spus că au pe stoc întreaga cantitate de măști [17 milioane de măști – n.red.], după care au anunțat că au 6 milioane de măști, pentru ca la final să constatăm că din stocul pe care au anunțat că îl aveau nu există decât 1 milion 300 de măști. Procedura a fost anulată vineri și va fi reluată începând de astăzi”, a declarat Monica Anisie pentru edupedu.ro.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Singurele zodii cărora Dumnezeu le pune mâna-n cap de pe 17 iunie de la ora 7.00. Schimbări, regăsiri și noroc din plin pentru acești nativi
Capital.ro
Șoferii trebuie să se prezinte obligatoriu la RAR. Mașinile care nu mai trec ITP-ul. Circulația pe drumurile publice, interzisă
Playtech.ro
Ce înseamnă crucea de la semafor pe care o găseşti prin unele oraşe europene. Cui trebuie să dai prioritate, de fapt
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Coreea de Nord a pierdut peste jumătate din trupele trimise Rusiei. Ar putea trupele nord-coreene să fie desfășurate la granița cu Ucraina?
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Cum să supraviețuiești verii toride fără aer condiționat. Metode simple
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
 O fetiță de doar doi ani s-a prăbușit de la etajul unui bloc din cartierul Bucureștii Noi
Cancan.ro
DOLIU în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 33 de ani 😢
Playsport.ro
Câți bani poți scoate de la bancomat fie că e Banca Transilvania, BRD, ING sau oricare alta, dacă ai card de...
Capital.ro
Doliu în lumea sportului. Un cunoscut fotbalist al Naționalei s-a stins. I-a fost fatal un stop cardiac
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Asta mai lipsea. Grevă generală
MediaFlux
Vestea momentului despre pensii! Anunț pentru aproape cinci milioane de pensionari din România de la INS
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!