Ministerul Finanţelor ar putea suplimenta fondurile pentru „Prima Casă”

Ministrul Finanţelor, Anca Dragu, a anunţat miercuri că se analizează posibilitatea suplimentării fondurilor pentru Programul "Prima Casa" pentru sfârşitul anului şi a precizat că este surprinsă de cererea mare din acest an. 
Iulian Tudor
23 nov. 2016, 19:35
Ministerul Finanţelor ar putea suplimenta fondurile pentru

„Practic, acum suntem la nivelul de anul trecut cu sumele pentru Programul ‘Prima Casa’. Sincera sa fiu, nu ma asteptam sa fie cerere suplimentara in 2016 fata de 2015. In 2015 am avut 200 de milioane nefolosite. Aceasta cerere foarte mare pe 2016 ne surprinde pe toti participantii la piata. Analizam in ce masura e posibil si fezabil sa avem o suplimentare acum iar pentru 2017 si anii urmatori sumele vor fi disponibile”, a spus Anca Dragu, potrivit Agerpres.

Ministrul a adaugat ca strategia pe cinci ani referitoare la evolutia Programului „Prima Casa” va fi aprobata in saptamanile viitoare in Guvern printr-un memorandum.

„Si pentru ‘Prima Casa’ am constatat ca e nevoie de predictibilitate. Am vazut evolutia cererilor, au fost varfuri in anumite luni, corelate cu anumite evenimente. De aceea, am propus o strategie pe cinci ani astfel incat atat persoanele fizice, cat si constructorii sau cei care detin locuinte si vor sa le vanda sa-si poata face un proiect pe mai mult de un an”, a explicat Anca Dragu.

CITEŞTE ŞI: Dragu: Guvernul nu a alocat bani la rectificare pentru „Cuminţenia Pământului” pentru că nu există temei legal

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
A aflat din social media că soțul vrea să divorțeze. Camelia Voinea a reacționat la acuzațiile făcute de bărbat
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de locuințe. Documentul pe care toți trebuie să-l dețină. Valabilitatea sa e de 10 ani
Playtech.ro
Locuitorii unei comune din România, impozit de 10.000 de lei pe locuinţe. Sunt de 30 de ori mai mari ca în alţi ani, acuzaţiile cetăţenilor
Adevarul
„Dă-ți pantalonii jos, acum!”. Momentul șocant în care un consilier local bate și umilește un elev în curtea unei școli din județul Galați
wowbiz.ro
Mario, adolescentul ucis în Cenei, și-a presimțit moartea?! Mesajele cutremurătoare pe care le-a postat pe internet înainte de tragedie: „Prietenul de azi, criminalul de mâine”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Unchiul lui Mario a DEZVĂLUIT cum și-a recunoscut unul dintre adolescenți fapta: „L-a omo... Vezi mai mult
iamsport.ro
Gigi Becali l-a înjurat pe jurnalistul Silviu Tudor Samuilă: ”Era ceva cu Nuțu Cămătaru...”
MediaFlux
Anunț de ultimă oră despre taxe și impozite în 2026. Promisiunea premierului Bolojan pentru români
stirilekanald.ro
VIDEO Detalii terifiante ies la iveală după moartea lui Mario. Oamenii legii au descoperit că trupul neînsuflețit a fost mușcat
Top 5 sloturi Yggdrasil