Ministerul Sănătăţii pune în dezbatere 17 protocoale de tratament pentru cele 21 de medicamente

Pacienții vor avea acces la cele mai noi tratamente, după ce protocoalele de tratament care vizează arii terapeutice importante au fost finalizate, anunță Ministerul Sănătății (MS), urmând să fie puse în dezbatere 17 protocoale de tratament pentru cele 21 de medicamente introduse pe lista de compensate și gratuite prin hotărâri de guvern deja adoptate.
Romania TV
20 oct. 2016, 10:49
Ministerul Sănătăţii pune în dezbatere 17 protocoale de tratament pentru cele 21 de medicamente

Se asigură pentru un număr mare de pacienți accesul la cele mai noi alternative farmacoterapeutice pentru patologiile: oncologie — 11 protocoale terapeutice pentru neoplasm renal, neoplasm colorectal, neoplasm pulmonar, neoplasm ovarian, leucemii, mielom multiplu; neurologie — un protocol terapeutic pentru scleroză multiplă; cardiologie — trei protocoale terapeutice pentru angina pectorală, prevenirea tromboemboliei venoase și hipercolesterolemiei; pneumologie — două protocoale terapeutice pentru BPOC și fibroză pulmonară.

„După încheierea dezbaterii publice, o etapă obligatorie, protocoalele vor fi publicate în Monitorul Oficial. Termenul până la care toate aceste proceduri ar trebui să fie îndeplinite este jumătatea lunii noiembrie. Noile molecule sunt deja pe lista de medicamente compensate și gratuite, astfel că pacienții vor avea acces imediat la tratament”, se precizează în comunicat.

Potrivit Agerpres, Agenția Națională a Medicamentului și Dispozitivelor Medicale (ANMDM) a revizuit și 60 de protocoale terapeutice existente pentru următoarele patologii: diabet zaharat, hemofilie, hepatita cronică cu virus C, boala Gaucher, osteoroporză severă, poliartrită reumatoidă, spondilită anchilozantă, artrită idiopatică juvenilă, artrită psoriazică, boală Alzheimer, demență asociată cu bolile cardiovasculare, boala Parkinson.

„Conform legii, ANMDM a analizat critic și a avizat protocoalele terapeutice elaborate și/sau modificate de comisiile de specialitate ale Ministerului. Instituțiile implicate în acest proces au făcut toate demersurile necesare pentru ca acest proces să se desfășoare cât mai rapid, în interesul pacienților. În felul acesta s-au evitat întârzierile din anii trecuți. De exemplu, în 2015, elaborarea protocoalelor terapeutice pentru reumatologie a durat 9 luni”, se mai precizează în comunicatul presă.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Arda Guler, devastat după eliminarea Turciei de la Cupa Mondială: „O, Doamne, de ce!?”. A început să vorbească singur
Capital.ro
Cei mai bogați fotbaliști de la CM 2026. Doi dintre ei au depășit pragul istoric
Playtech.ro
Ce perioade sunt considerate vechime la pensie chiar dacă nu ai avut un loc de muncă. Mulți români nu știu că se iau în calcul
Adevarul
Invazia „Buha gamma” în București. Când va scăpa Capitala de fluturii care au ocupat blocurile și spațiile verzi
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ipoteză șoc în cazul morții actriței Ece Irtem. O mușcătură de maimuță i-ar fi cauzat decesul
Scandalul-monstru din vestiarul României la CM 1994. Gică Popescu și-ar fi ”trimis” un coleg acasă, după conflictul cu secundul: ”Te-am făcut mare antrenor, vezi-ți de treaba ta!”
MediaFlux
Horoscop de weekend 20-21 iunie. Ce rezervă astrele pentru fiecare nativ
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?