Ministrul de Externe german vrea să impună sancţiuni statelor membre care adoptă legi ce contravin principiilor UE

Uniunea Europeană ar trebui să taie finanţarea şi să impună sancţiuni contra statelor membre care adoptă legi ce contravin principiilor fundamentale ale UE, precum existenţa unui sistem judiciar independent şi libertatea presei, a susţinut joi ministrul de externe german Heiko Maas, menţionând drept exemple de astfel de ţări Polonia, Ungaria şi România, citat de Reuters.
Iulian Tudor
22 mart. 2019, 06:50
Ministrul de Externe german vrea să impună sancţiuni statelor membre care adoptă legi ce contravin principiilor UE

Într-o declaraţie pentru postul de televiziune ZDF, Maas a afirmat că ţări precum Polonia, Ungaria şi România primesc mai mulţi bani de la UE decât contribuţia lor la bugetul comunitar, astfel că reducerea finanţării s-ar putea dovedi benefică.

”Există principii esenţiale de bază pe care toţi trebuie să le respecte. Dacă există ţări membre care le încalcă, va trebui să investigăm dacă acest lucru ar trebui să aibă consecinţe financiare”, a spus şeful diplomaţiei de la Berlin.

”Tăierea fondurilor este singurul limbaj care este înţeles acolo”, a adăugat Heiko Maas, referindu-se la ţările ce adoptă legi care limitează libertatea presei, de exemplu, potrivit Agerpres.

Formaţiunea paneuropeană Partidul Popular European (PPE) a decis miercuri să suspende dintre membrii săi partidul la putere în Ungaria, Fidesz. Decizia, adoptată în urma unui vot al delegaţilor din partidele membre PPE reuniţi la Bruxelles, a fost luată după mai multe apeluri ca partidul premierului ungar Viktor Orban să fie supus unor măsuri disciplinare pentru încălcarea principiilor statului de drept.

Bruxellesul are divergenţe cu Polonia şi România în legătură cu măsurile juridice despre care criticii susţin că subminează statul de drept şi alte valori fundamentale europene, adaugă Reuters, citată de Agerpres.

Polonia este vizată de procedura de activare a articolului 7 al Tratatului de la Lisabona, lansată în decembrie 2017 de Comisia Europeană în legătură cu temerile privind statul de drept. Această procedură este declanşată atunci când se constată că într-un stat membru există un risc de încălcare gravă a valorilor UE şi poate duce la sancţiuni împotriva ţării respective.

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Elias Charalambous transferă de la FCSB! I-a furat fotbalistul lui Gigi Becali
Capital.ro
Se pierde locul de parcare. Noi reguli pregătite de Primărie. Cine nu va mai avea voie să ocupe aceste spații
Playtech.ro
Criza schimbă tradițiile. Invitații renunță la nunți și aleg să își păstreze banii, se plânge o mireasă: „Caut nuntaşi, am nevoie de alţi prieteni”
Adevarul
CTP îl atacă pe Ilie Bolojan, după ce l-a susținut constant. Motivul supărării: promovarea liberalului Peiu, fost membru AUR și SOS, în funcția de șef al organizației Ilfov
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Un șofer a intrat cu mașina într-o mulțime de oameni, în Timișoara! Câte victime sunt
iamsport.ro
A răbufnit la adresa lui Gigi Becali, de ziua finanțatorului FCSB: ”La mulți ani... cu executare! E un hoț”
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare din iulie 2026. Reguli noi și pentru pensionarea anticipată
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?