Ministrul de Finanţe: Legea unică a salarizării ar putea fi întârziată din cauza respingerii Codului Fiscal

Legea unică a salarizării, anunţată de Guvern pentru toamna acestui an, ar putea fi întârziată de trimiterea Codului Fiscal în Parlament, pentru reanaliză, a declarat ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici, care speră că aceasta va "suferi" cât mai puţin.
Romania TV
17 iul. 2015, 14:44
Ministrul de Finanţe: Legea unică a salarizării ar putea fi întârziată din cauza respingerii Codului Fiscal

„Este într-adevăr un alt motiv care este afectat de această întârziere, categoric, pentru că nu este un impact mic aplicarea legii salarizării, iar modul în care o vom aplica, de când, în câte etape, în câte tranşe – pentru că nu putem aplica legea salarizării într-un singur moment, pentru că impactul este foarte mare – dar toate acestea aveau o logică în aplicare”, a afirmat ministrul la Palatul Victoria, întrebat dacă legea salarizării ar putea fi întârziată în noile condiţii.

El şi-a exprimat însă speranţa că, deşi anumite proiecte vor fi afectate, „vor suferi” cât mai puţin.

„Cum şi prim-ministrul a precizat foarte clar, al doilea obiectiv important pentru Guvern era Legea salarizării în a doua parte a acestui an. Desigur, toate acestea vor suferi, sperăm noi, cât mai puţin, dar din păcate există un efect”, a mai spus Teodorovici.

Citeşte şi Eugen Teodorovici: Asigur că TVA va fi REDUSĂ în acest an. Luăm în calcul toate măsurile legale

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Fostul președinte al lui Adrian Mutu, Alain Orsoni, a fost împușcat mortal la înmormântarea mamei sale: ”Era un om extraordinar”
Fanatik.ro
De ce Kennedy Boateng nu a semnat încă prelungirea contractului cu Dinamo. Dezvăluiri de la negocieri
Capital.ro
ITP 2026. Mașinile care pică inspecția tehnică periodică. Șoferii trebuie să verifice înainte
Playtech.ro
Regula 50-30-20: metoda simplă care te ajută să economisești bani în fiecare lună
Adevarul
Unirea României cu Moldova: cum trebuie citită declarația Maiei Sandu. „Din acest an s-a intrat într-o altă etapă”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Klaus Iohannis, indicat complice într-un caz de trucare de meciuri în fotbalul românesc: ”Aveam mărturiile antrenorilor și jucătorilor”
MediaFlux
Ultimă oră! Ministrul Apărării vorbește despre recrutare, solde și pensionarea militarilor
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend