Ministrul de Interne Carmen Dan anunţă că va întări măsurile de securitate la concerte

Ministrul de Interne, Carmen Dan, a declarat, miercuri, la Parlament, că măsurile de securitate la concerte vor fi întărite, afirmând că MAI a dispus întotdeauna măsuri de ordine publică, făcând trimitere atât de schimbul de informaţii, cât şi de o prezenţă mai mare a Poliţiei şi Jandarmeriei.
Romania TV
24 mai 2017, 12:45
Ministrul de Interne Carmen Dan anunţă că va întări măsurile de securitate la concerte

„În ceea ce priveşte riscul privind terorismul, nu este Ministerul Afacerilor Interne titularul acestor responsabilităţi. Dar în planul dispunerii măsurilor de ordine publice, noi ne-am luat, ca de fiecare dată, aceste măsuri şi, bineînţeles, că în contextul acestor măsuri vorbim şi de schimbul de informaţii, dar si de o altă componentă pe care şi dumneavoastră o vedeţi – o mai mare prezenţă atât în spaţiile publice în care sunt de regulă multe persoane, dar şi mijloacele de transport”, a declarat ministrul de Interne, Carmen Dan, la Parlament, adăugând că Poliţia Română este ajutată în aceste situaţii de Jandarmerie.

Carmen Dan a afirmat că măsurile de securitate vor fi întărite la concerte.

„Bineînţeles. Ori de câte ori există organizat un eveniment care presupune participarea unui public numeros, noi suplimentăm numărul de poliţişti şi de jandarmi care intră în dispozitiv”, a răspuns ministrul de Interne, Carmen Dan, întrebată dacă şi la concerte vor fi întărite măsurile de securitate.

22 de persoane şi-au pierdut viaţa, luni seară, iar 59 de persoane au fost rănite, în urma unei explozii care a avut loc la Manchester Arena, după ce un atacator sinucigaş şi-a detonat centura cu explozibil.

Premierul Theresa May a anunţat, marţi seară, că Marea Britanie a ridicat gradul ameninţării de securitate la nivelul critic, ceea ce înseamnă că un atac este iminent.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Lovitură pentru Universitatea Craiova! Jucătorul dorit de Mihai Rotaru a semnat până în 2029 cu altă echipă
Capital.ro
Banii cash se schimbă complet. Se pregătește o revoluție a numerarului. Bancnotele viitorului au fost deja prezentate
Playtech.ro
Hainele din cauza cărora nu ţi se permite accesul în avion. La ce să fii atent vara aceasta când pleci în concediu
Adevarul
Prințul Louis a furat din nou spectacolul la Trooping the Colour. Gesturile sale au devenit virale
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
De ce nu și-ar fi atins legenda Stelei ”cu tehnica extraordinară” potențialul: ”Putea să fie la un nivel foarte ridicat!”
MediaFlux
Se dau 540 lei în plus la pensie. Iată cum se pot obține banii
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți