Ministrul Educației, Daniel David, despre interzicerea telefoanelor mobile în școli: „Lucrurile sunt foarte clare”

Ministrul Educației, Daniel David, a declarat vineri, 7 martie, că utilizarea telefoanelor mobile în școli este interzisă.
Alina Andrei
08 mart. 2025, 11:59
Ministrul Educației, Daniel David, despre interzicerea telefoanelor mobile în școli:

Ministrul Educației, Daniel David, a declarat vineri, 7 martie, că utilizarea telefoanelor mobile în școli este interzisă. Potrivit acestuia, reglementările trebuie implementate în unitățile de învățământ, directorii având obligația de a se asigura că dispozitivele mobile nu se folosesc în școli.

”Lucrurile sunt foarte clare, doar părinţii uită că lucrurile sunt clare şi profesorii uită că lucrurile sunt clare. Şi fiecare după aceea vine şi îl întreabă pe ministru «ce vreţi să faceţi». Nu mai am ce să fac. Lucrurile sunt foarte clare. Există o lege, dincolo de lege există o hotărâre de guvern, dincolo de hotărârea de guvern există ordin de ministru, ai toate nivelurile pe care le doreşti, care ţi se spune că telefonul şi conectarea la telefon nu pot fi utilizate în timpul activităţii educaţionale decât cu acordul profesorilor. Altfel spus, în timp ce sunt la clasă, la ora de matematică, fizică, chimie, nu am voie să folosesc telefonul decât dacă profesorul îmi spune cei care aveţi telefon puteţi face calculele, nu ştiu, pe telefon sau vă puteţi conecta la nu ştiu ce site pentru a face nu ştiu ce exerciţiu. Altfel este interzis”., a spus ministrul Educației.

Citește și: Elevii revin la şcoala online, la cinci ani de la începutul pandemiei. Cum se vor desfăşura cursurile şi care este perioada când se va învăţa de acasă

Daniel David: ”Fiecare şcoală ar trebui să ia măsuri”

Ministrul Educației a subliniat importanța respectării acestei reguli. Acesta a subliniat că el nu poate merge în fiecare unitate de învățământ să se asigure că telefoanele mobile nu sunt utilizate, responsabilitatea fiind a directorilor și profesorilor.

”Dar lucrurile astea sunt reglementate, doar că trebuie şi aplicate. Ori eu am spus de foarte multe ori că trebuie să ne asumăm responsabilitatea. Nu pot toţi să se aştepte că ministru va merge şi o să pună dulapuri în fiecare sală de clasă sau o să verifice ce se întâmplă mii de şcoli cu telefoanele. Hai să ne asumăm responsabilitatea, fiindcă nu poţi da o lege ca să respecti o lege. E foarte important lucrul ăsta. Deci cu telefoanele nu mai avem ce să discutăm. Există pârghile necesare. Nici măcar pârghii, există reglementări foarte clare. Şi am spus inspectorilor şi directorilor să se asigure că se implementează legislaţia”, a declarat ministrul.

Totodată, ministrul Educației a menționat că și părinții au un rol important în acest context.

 ”Şi în acelaşi timp, părinţii nu cred că ar trebui să fie foarte încântaţi şi mulţumiţi când îşi văd copiii că la ora de matematică sau la ora de istorie sunt conectaţi pe TikTok şi fac alte lucruri decât ar trebui să facă”, a mai adăugat acesta.

Citește și: Ministrul Educației, Daniel David, trage un semnal de alarmă cu privire la sistemul educațional: „Haideţi să regândim istoria, geografia, să readucem gramatica la liceu fiindcă copiii noştri nu mai vorbesc corect limba română”

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Cristina Pucean, gest sfâșietor de 1 Iunie la mormântul nepoțelului. Cele mai emoționante imagini
Fanatik.ro
Florin Talpan, respins la concursul pentru postul de comandat al CSA Steaua! Cum a reacționat juristul
Capital.ro
DOCUMENT. Suspendarea permisului de conducere va fi automată. Noul sistem digital al MAI va vedea că ai amenzi restante
Playtech.ro
Salarii tot mai mari pentru instalatori. Cât oferă angajatorii în 2026
Adevarul
Presa maghiară anunță un posibil blackout în România. Cât de real este pericolul și ce capcană ascunde iarna viitoare
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Un an fără Teodora Marcu. Imaginile care sfâșie sufletul de la mormântul tinerei ucise. Ce a făcut familia în locul în care timpul pare că s-a oprit
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie din Moldova, spulberată în drum spre o nuntă. Cinci persoane și-au pierdut viața, printre care și doi copii
iamsport.ro
Avea ofertă de la sfertfinalista Champions League, dar a ales un salariu ”de 20 de ori mai mare”: ”Am greșit!”
MediaFlux
Horoscop 3 iunie. Mai multe zodii vor atrage norocul de partea lor. Ziua aduce multiple ghinion pentru 2 nativi
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți