Ministrul Fondurilor Europene: Vom deconta un miliard de euro de la Comisia Europeană

Ministrul Fondurilor Europene, Marcel Boloş, a declarat că suma transmisă de ţara noastră la Comisia Europeană pentru decontare este de un miliard de euro.
Romania TV
30 dec. 2019, 12:33
Ministrul Fondurilor Europene: Vom deconta un miliard de euro de la Comisia Europeană

„Aş spune trei cifre care sunt relevante pentru încheierea anului financiar 2019: zero decomitere la nivelul tuturor programelor operaţionale, un miliard de euro – suma transmisă la Comisie pentru decontare şi care va urma să intre în Trezorerie şi în conturile noastre şi faţă de ceea ce aveam ca risc de pierdere a banilor, risc de decomitere de 557 de milioane de euro, am realizat în avans suma de 466 de milioane de euro, adică aproape jumătate de miliard de euro realizaţi în avans”, a spus Boloş la începutul şedinţei de guvern, conform Agerpres.

El a adăugat că raportat la valoarea declaraţiilor de cheltuieli, a deconturilor trimise la Comisia Europeană, la realizarea ţintei de decomitere a contribuit Programul Operaţional Regional, cu suma de 389 de milioane de euro.

„Al doilea minister care a contribuit, de asemenea, pentru realizarea ţintei de decomitere şi a realizat şi în avans este Programul Operaţional Infrastructură Mare, componenta de transport, Ministerul Transporturilor, în speţă, cu suma de 258 de milioane de euro. Sunt ministere cărora vreau să le şi mulţumesc în mod public pentru efortul pe care l-au depus şi grija pe care au avut-o pentru implementarea proiectelor, astfel încât România să nu piardă resursele financiare importante care îi sunt alocate”, a mai afirmat Boloş.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
„E dezamăgitor!”. Nota primită de Cristi Chivu după Inter – Napoli 2-2. Ce i-au reproșat italienii
Capital.ro
Taxă pentru proprietarii de mașini. Se pierde locul de parcare. Primăria a dat termen final de plată până la 31 ianuarie 2026
Playtech.ro
Impozitul auto, recalculat în 2026. Cât plătesc şoferii anul acesta
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Balaci, nici Dobrin! Legenda Craiovei a spus cine a fost cel mai mare fotbalist român: ”Fiecare are preferințele lui”
MediaFlux
Fonduri europene 2026: Se oferă ajutoare financiare cuprinse între 50.000 și 300.000 pentru români
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend