Ministrul Justiţiei propune majorări salariale de 50% pentru unii funcţionari

Ministerul Justiţiei a pus în dezbatere publică un proiect de ordin care prevede majorări salariale de până la 50% pentru funcţionarii cu statut special din cadrul instituţiei, care execută lucrări de excepţie şi misiuni speciale.
Romania TV
01 mai 2017, 09:22
Ministrul Justiţiei propune majorări salariale de 50% pentru unii funcţionari

„Funcţionarii publici cu statut special din Ministerul Justiţiei – aparatul central – care execută lucrări de excepţie şi misiuni speciale, apreciate ca atare de conducătorul acestuia, beneficiază de o majorare de până la 50% din salariul de bază prevăzut de legislaţia în vigoare la data de 31 decembrie 2009”, potrivit normelor metodologice publicate de Ministerul Justiţiei, citate de Mediafax.

Lucrările de excepţie vizează elaborarea de politici publice, strategii şi documentaţii „cu impact la nivelul sistemului judiciar sau la nivel naţional”, contribuţia la modificarea legislaţiei în vigoare sau la elaborarea de propuneri legislative şi aplicarea unei bune gestiuni financiare în atragerea altor resurse decât cele de la bugetul de stat, se arată în documentul citat.

Misiunile speciale sunt considerate reprezentarea Ministerului Justiţiei la diverse negocieri şi proceduri de atribuire, participarea în cadrul grupurilor guvernamentale, parlamentare sau internaţionale, monitorizarea şi implementarea strategiilor din cadrul instituţiei şi „îndeplinirea altor atribuţii decât cele din fişa postului, cu grad ridicat de complexitate”, potrivit documentului.

Proiectul mai prevede că majorarea salarială se va acorda prin ordinul ministrului Justiţiei, lunar, pentru o perioadă de maximum şase luni, pentru cel mult 5% din numărul de posturi, „în limita a 30% din suma salariilor de bază, a salariilor funcţiilor de bază şi a indemnizaţiilor lunare de încadrare, cumulat pe total buget”.

Propunerile privind proiectul de act normativ pot fi trimise către Ministerul Justiţiei până la data de 4 mai, transmite instituţia.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Gigi Becali, ofertă în direct pentru o legendă a lui Dinamo: „Dacă iau campionatul, te aduc la FCSB!”
Capital.ro
Călin Georgescu și George Simion, refuz total. Tot planul și speranțele privind „turul 2 înapoi” s-au năruit
Playtech.ro
Ce salariu are o asistentă medicală în 2026: sumele în funcţie de experienţă şi studii
Adevarul
Unde s-ar ascunde, de fapt, Abdullah Ataș — milionarul care a omorât un polițist și a evadat
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Scene neverosimile: discuția cu Gigi Corsicanu l-a scos din sărite pe Dan Șucu! Imaginile surprinse la Rapid - U Cluj
MediaFlux
Amenzi de mii de lei dacă lași aceste obiecte pe palier, la bloc. Legea este clară
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil