Ministrul Sănătăţii: „Faţă de multe alte oraşe, aşez Clujul undeva sus”

Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a declarat miercuri, la Cluj, că atât unităţile medicale, cât şi administraţia locală a judeţului sunt un exemplu de bună practică şi că la Cluj-Napoca pot fi prelucrate testări din alte localităţi.
Filip Stan
08 apr. 2020, 15:05
Ministrul Sănătăţii:

„Am venit şi la Cluj pentru a evalua situaţia, atât la nivelul spitalelor, cât şi în discuţii cu administraţia locală. Clujul este un exemplu de bună practică. Am vrut să văd efectiv fiecare management, să mi se prezinte problemele şi activitatea desfăşurată. Faţă de multe alte oraşe, aşez Clujul undeva sus, atât ca activitate medicală, cât şi ca implicarea administraţiei locale, că este prefectură sau că este primăria municipiului. Ţin să menţionez că din toate discuţiile pe care le-am avut există capacitate şi de testare, există capacitate şi de tratament la nivelul unităţilor din Cluj-Napoca. Aştept ca orice sesizare să îmi ajungă la nivel de minister şi să pot completa orice deficienţă, orice deficit sau orice necesitate”, a spus Nelu Tătaru, scrie agerpres.ro.

Nelu Tătaru: Sperăm să avem în perioada următoare un necesar de 400 de ventilatoare

El a precizat că datorită capacităţii mari de testare pentru coronavirus pe care o are Clujul, va prelua şi teste din alte oraşe. „La Cluj este o capacitate de 1.000 de testări pe zi. Ţin să menţionez că Clujul poate asigura testarea şi pentru localităţi din jur; deja am vorbit pentru Deva sau pentru Suceava să poată aduce teste pentru a fi lucrate la Cluj”, a mai menţionat ministrul Sănătăţii. 

La începutul epidemiei de COVID-19 în România se efectuau testări numai la Bucureşti, Cluj-Napoca, Iaşi, Timişoara, Craiova şi Constanţa. La Cluj s-au efectuat testări pentru zona de centru şi de nord-vest a ţării, iar probele prelevate din Suceava erau procesate la Iaşi, în timp ce acelea din Deva, judeţul Hunedoara, mergeau la Timişoara.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Cum l-a deturnat Cristi Borcea pe Gabi Tamaș din aeroport să semneze cu Dinamo: „600.000 de euro cash la Săftica!”
Capital.ro
Elena Udrea a dat cu pumnul în masă: Este trădare națională! Statul român nu are nicio viziune economică
Playtech.ro
Burse școlare 2026. Care sunt criteriile de acordare pentru fiecare tip de bursă
Adevarul
Motorină premium mai ieftină decât cea standard la un mare lanț de benzinării: cum se explică anomalia
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Prunea acuză direct un conducător din SuperLiga: ”Trebuia închis la pușcărie de 30 de ori!” / ”Arbitrii stau gratis în pensiuni acolo, fac șprițuri”
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Florii! Cui îi spunem la mulți ani duminică
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj