Ministrul Sănătăţii modifică măsurile de carantină. Ce se întâmplă cu bolnavii asimptomatici

Un ordin al ministrului Sănătăţii care vine cu precizări legate de instituirea măsurii de carantină instituţionalizată sau la domiciliu pentru persoanele afectate de COVID-19 a fost publicat miercuri în Monitorul Oficial. 
Romania TV
15 apr. 2020, 16:27
Ministrul Sănătăţii modifică măsurile de carantină. Ce se întâmplă cu bolnavii asimptomatici

Astfel, se modifică Ordinul nr. 414/2020 privind instituirea măsurii de carantină pentru persoanele aflate în situaţia de urgenţă de sănătate publică internaţională determinată de infecţia cu COVID-19 şi stabilirea unor măsuri în vederea prevenirii şi limitării efectelor epidemiei.

Potrivit ordinului, prin carantină se înţelege atât instituirea măsurii de carantină instituţionalizată (în spaţii special amenajate), măsurii de carantină la domiciliu, cât şi instituirea izolării la domiciliu.

Se instituie măsura de carantină la domiciliu numai în situaţia în care spaţiul permite carantinarea individuală sau în condiţii de separare completă de restul locatarilor în acelaşi domiciliu, pe baza declaraţiei pe propria răspundere, următoarelor categorii:

  • persoanele asimptomatice care intră pe teritoriul României venind din zonele cu transmitere comunitară extinsă afectate de COVID-19 (zona roşie);
  • persoanele asimptomatice confirmate cu coronavirus;
  • membri de familie asimptomatici confirmaţi cu coronavirus care se carantinează la acelaşi domiciliu.

Citeşte şi: Nelu Tătaru, despre numărul de teste coronavirus din România: Se efectuează 4.500-4.700 de testări pe zi

Data de începere a perioadei de carantinare sau izolare la domiciliu este dispusă în urma anchetei epidemiologice de către direcţiile de sănătate publică.

De asemenea, în document se precizează că autorităţile administraţiei publice locale stabilesc spaţiile de carantină instituţionalizată, încheie contracte de închiriere a acestora, asigură eliminarea deşeurilor prin contracte cu firme specializate, stabilesc repartizarea pe camere a persoanelor carantinate şi asigură hrana acestora.

DSP-urile au obligaţia ca la ieşirea din carantină să elibereze persoanelor ce s-au aflat în această situaţie un aviz epidemiologic, menţionează ordinul.

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Vestea care șochează lumea sportului. La 33 de ani, fotbalistul ar avea o fiică de 22 de ani. ”Da, este tatăl meu”
Capital.ro
Doliu în lumea comediei. Un mare actor a murit. S-a confruntat cu probleme de sănătate timp de doi ani
Playtech.ro
Raportul medico-legal a stabilit cauza morții lui Mario. Ce a provocat moartea adolescentului de 15 ani din Cenei
Adevarul
Echipajele ucrainene de drone „afumă” tancurile rusești în ascunzătorile lor
wowbiz.ro
VIDEO Tatăl lui Mario, adus la capelă sub escortă. Ținut de forțele de ordine, bărbatul își strigă durerea: „Mario, unde ești? Mario, de ce m-ai lăsat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Foc puternic în Rahova! Este vorba de mai multe case. Pompierii au început evacuarea
iamsport.ro
A aflat cine ar urma să îl înlocuiască pe Lucescu la națională și a răbufnit: ”Nimic nu o să facă! Spune multe despre ce crede FRF”
MediaFlux
Dorian Popa a plâns în fața magistraților, în timp ce se judeca apelul în dosarul în care este acuzat de conducere sub influența substanțelor interzise. Ce s-a întâmplat în sala de judecată
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil