Mircea Coșea, revoltat după ce FMI a cerut guvernelor europene să nu-și mai sprijine cetățenii în criza energetică: „E paralel cu realitatea! / România a acceptat aproape tot”

Avertismentul FMI pentru guvernele din Europa, prin care a fost cerută retragerea sprijinului oferit cetățenilor, pe fondul crizei energetice, îl nemulțumește pe economistul Mircea Coșea. 
Filip Stan
05 aug. 2022, 22:26
Mircea Coșea, revoltat după ce FMI a cerut guvernelor europene să nu-și mai sprijine cetățenii în criza energetică: „E paralel cu realitatea! / România a acceptat aproape tot

Fostul ministru al Economiei a criticat poziția Fondului Monetar Internațional (FMI), care a ținut să ceară fără menajamente liderilor politici din Europa să retragă sprijinul cetățenilor, pentru plata facturilor uriașe la energie.

Curentul electric s-a scumpit brusc în Europa, iar FMI vrea ca cetățenii să fie cei care suportă consecințele. Practic, s-a cerut ca din cauza prețurilor nejustificate, oamenii să fie nevoiți să facă economie la energie. Acest discurs a atras o replică tăioasă din parte cunoscutului profesor universitar, Mircea Coșea.

În opinia economistului, FMI s-a îndepărtat cu mult de obiectivele inițiale asumate, la înființare.

„Fondul Monetar Internațional de câțiva ani este pe o linie paralelă cu realitatea. Nu renunță la anumite abordări care sunt foarte dure și nu are în vedere un fapt foarte simplu și anume că până la urmă, organizațiile acestea de tip internațional au fost create după ce de-al Doilea Război Mondial, tocmai pentru a sprijini populația.

Economia are diferite sarcini, ea lucrează cu cifre, compară, împarte că până la urmă economia este o știința și este baza unei politici care trebuie să sprijine populația.

În condiții de resurse minime, economia ar trebui să găsească soluții ca populația să aibă o acoperire cât mai bună a necesității.

Dacă Fondul Monetar Internațional părăsește populația, mă întreb de ce mai avem nevoie de guverne. Atunci ce fac guvernele? Se ocupă numai de Ucraina?”, a declarat Mircea Coșea, pentru Antena 3.

 

Economistul Mircea Coșea: „Nu cred că guvernele din Europa vor asculta indicațiile FMI / România e un caz special”

 

În plus, reputatul economist a subliniat marea greșeală făcută de România în ultimele trei decenii în raport cu FMI, faptul că a acceptat o poziție complet obedientă.

„Eu aș prefera să nu includ în România în această situație, pentru că România e un caz special. România nu a avut niciodată o poziție clară, bine gândită, în legătură cu negocierea pe care a avut-o cu Fondul Monetar Internațional.

A acceptat aproape tot. Însă nu cred în această lume, în această situație, că guvernele vor asculta indicațiile Fondul Monetar, ba din contră, văd contrar.

Uitați-vă ce se întâmplă în Franța, Guvernul face eforturi extraordinare pentru a ajuta populația. Pe același drum merge Spania şi țările centrale europene, nu mai vorbesc de Ungaria.

Deci e foarte complicat și chiar periculos să lași populația de capul ei în aceste situații, deși sunt total de acord că în aceste condiții trebuie să îţi iei o responsabilitate la nivel individual, pentru că ministrul de Finanțe nu poate să vină acasă la tine fiecare zi”, a mai punctat Coșea.

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Ce salariu are George Buricea, selecționerul care nu cunoaște regulamentul și a compromis calificarea României la Campionatul Mondial. Suma este uluitoare
Capital.ro
Lege la bloc. Documentul care nu trebuie înregistrat în mod legal. Decizia care mai mult complică decât rezolvă
Playtech.ro
Zeci de planete care ar putea găzdui viață extraterestră, potrivit astronomilor: descoperirea care ar putea schimba totul
Adevarul
Războiul din Iran arată limitele puterii americane
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
Controversatul milionar care a candidat la președinția României și-a închis afacerea dintr-un motiv uluitor: ”Am rămas pe stradă!”
MediaFlux
Avertisment privind motorina ieftină: Nu mai este un scenariu credibil. Pragul de 10 lei/litru devine noua bază, spune Dumitru Chisăliță
stirilekanald.ro
Rusia ar fi vrut să orchestreze o tentativă de asasinat asupra lui Viktor Orban pentru a-l ajuta să câștige alegerile
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj