Mircea Duşa, legături cu compania considerată principala responsabilă pentru distrugerea pădurilor din România

Mircea Duşa, propunerea pe care coaliția de guvernare PSD-UNPR-ALDE i-o va face președintelui României, Klaus Iohannis, pentru a asigura funcția de premier interimar are legături cu Holzindustrie-Schweighofer, conform celor de la romaniacurata.ro. Compania este considerată de societatea civilă ca principala responsabilă pentru distrugerea pădurilor din România în ultimul deceniu.
Iulian Tudor
05 nov. 2015, 09:11
Mircea Duşa, legături cu compania considerată principala responsabilă pentru distrugerea pădurilor din România

În martie 2013, Mircea Dușa a participat la prezentarea pe care Gerard Schweighofer a făcut-o fabricii de la Reci, la sediul Prefecturii Covasna. Unitatea a fost deschisă, în ciuda acuzațiilor privind ilegalitatea obținerii diferitelor avize și certificate.

Ilegalităţile au fost semnalate şi de Ministul Mediului, Grațiela Gavrilescu, dar şi de organizațiile civice din domeniu, care au semnalat numeroasele probleme legale.

Mai mult, Asociațiile Bankwatch România și Neuer Weg au pe rol mai multe procese împotriva construirii respectivei fabrici. Acestea au depus, la Tribunalul București, o expertiză extrajudiciară care identifică douăsprezece ilegalități la realizarea proiectului tehnic pentru obținerea autorizației de construire. În acest sens, Neur Weg a depus si o sesizare la Ministerul Mediului, la Garda de Mediu și la Inspectoratul de Stat in Construcții.

Holzindustrie Schweighofer mai deţine fabrici de cherestea la Sebeş şi Rădăuţi, operând şi o fabrică de panouri încleiate din lemn masiv, la Siret, şi una de panel, la Comăneşti.

CITEŞTE ŞI: Mircea Duşa, PRIMA REACŢIE după ce Ponta a anunţat că îl propune premier interimar

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Mihai Stoica a găsit un nou vârf pentru FCSB: „Am vorbit cu Gigi să îl încercăm! Raportul calitate-preţ e cel mai bun!”. Reacţie şoc când Botoşani a egalat în minutul 90
Capital.ro
Anunț pentru clienții Raiffeisen Bank. Se schimbă regulile în mobile banking. Control complet asupra plăților
Playtech.ro
O insulă spectaculoasă din Grecia, numită „perla coroanei”, costă acum cât un apartament de lux. Cu cât a fost scoasă la vânzare
Adevarul
Japonia testează un avion de pasageri de cel puțin două ori mai rapid decât legendarul Concorde. Două ore de la Tokyo în SUA
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un craniu uman, un picior și două telefoane au fost găsite pe un câmp proaspăt arat, din Maramureș
iamsport.ro
”Mâine pleci acasă!”. L-a sfidat în față pe Gică Hagi, iar ”Regele” s-a înfuriat: ”E prima oară în cariera mea!”
MediaFlux
Marte în Taur formează pătrat cu Pluto retrograd în Vărsător pe 25 mai! Cele trei zodii lovite de ghinion
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi