Mircea Fechet, despre demararea programului Rabla: Estimăm că în aproximativ 10 zile vom valida lista dealerilor. Va fi o singură sesiune – primul venit, primul servit- până la epuizarea sumelor

Premierul Marcel Ciolacu a anunţat joi, în şedinţa de Guvern, că la programul Rabla, creşte valoarea ecotichetului pentru maşinile electrice la circa 7.500 de euro iar la Casa Verde Plus, Executivul extinde programul de panouri fotovoltaice cu baterii de stocare şi pompe de căldură.
Filip Stan
25 apr. 2025, 08:42
Mircea Fechet, despre demararea programului Rabla: Estimăm că în aproximativ 10 zile vom valida lista dealerilor. Va fi o singură sesiune - primul venit, primul servit- până la epuizarea sumelor
Noi dosare aprobate pentru Rabla Plus, Rabla Clasic și Casa Verde Fotovoltaice 2023

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a declarat joi, despre demararea programului Rabla, că de îndată ce va fi publicat în Monitorul Oficial ghidul de finanţare, estimează că în aproximativ 10 zile, 10-14 zile vor valida lista dealerilor. El a mai spus că va fi o singură sesiune, până la epuizarea celor 1,43 de miliarde de lei, banii alocaţi persoanelor fizice, persoanelor juridice şi unităţilor administrativ-teritoriale.

Rabla tractoare 2025, se dau 55.000 de euro de la stat. Ghidul de finanţare, publicat în Monitorul Oficial!

Ministrul Mediului a fost întrebat după şedinţa de guvern când ar urma să înceapă programele Rabla şi Casa Verde în acest an. ”Dacă ne referim la programul Rabla, de îndată ce va fi publicat în Monitorul Oficial ghidul de finanţare şi de îndată ce va fi publicat în Monitorul Oficial proiectul, hotărârea de guvern aprobată astăzi, bugetul AFM-ului, din acel moment colegii pot începe validarea dealerilor. E un proces care se întâmplă odată la câţiva ani, fiind în faţa unui program multiannual, îl vom repeta şi anul acesta. Estimăm că în aproximativ 10 zile, 10-14 zile vom valida lista dealerilor”, a spus ministrul Mediului.

Rabla 2025. Cum primeşti un ecotichet de 7.500 de euro pentru maşina ta veche din garaj. GHID finanţare

Fechet a precizat că urmează o scurtă perioadă de contestaţii pentru dealerii respinşi deşi nu crede că va fi cazul.

”Procedura e una foarte simplă, după care putem demara înscrierea efectivă a cetăţenilor, aplicaţia informatică este gata şi dacă îmi amintesc bine calendarul propus de către colegii de la AFM, după jumătatea lunii mai putem considera încheiat procesul de validare a acestor dealeri, moment în care cetăţenii pot începe înscrierea. Vom avea o singură sesiune, până la epuizarea celor 1,43 de miliarde de lei, banii alocaţi persoanelor fizice, persoanelor juridice şi unităţilor administrativ-teritoriale”, a completat el.

Un nou program pentru români, RABLA PENTRU TERMOPANE. Se dau bani GRATIS de la stat şi pentru pompe de căldură

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a anunţat joi că îşi propune să finanţeze în premieră şi a instituit deja un grup de lucru la nivelul Ministerului Mediului pentru noul program pe care îl vor numi Rabla pentru Termopane. El a arătat că ministerul vrea să finanţeze şi baterii de stocare pentru sistemele fotovoltaice existente, pentru care are 400 de milioane de lei.

Ministrul Mediului a declarat că bugetul administraţiei Fondului pentru Mediu a crescut, faţă de cel de anul trecut, fiind un buget extrem de ambiţios, construit cu responsabilitate, dar care în acelaşi timp se răspundă concret nevoilor românilor, autorităţilor publice locale şi mediului de afaceri în domeniu, privind eficienţa energetică, mobilitatea şi energia regenerabilă şi, în ultimul rând, protejarea pădurilor. ”Aşadar, vom folosi acest buget pentru programele deja cunoscute, dar şi pentru unele programe noi pe care le vom propune românilor începând de anul acesta”, a arătat Mircea Fechet.

El a precizat că pentru prima dată îşi propun să finanţeze integrat lanţul complet al tranziţiei energetice la nivelul gospodăriilor, prin extinderea programului de panouri fotovoltaice cu baterii pentru stocare, lucru pe care l-au făcut deja.

”Noutatea este legată de pompele de căldură pe care le finanţăm începând de anul acesta. Cu alte cuvinte, o casă cu panouri pe acoperiş, cu stocare pentru a putea consuma în timpul nopţii ceea ce produce ziua, şi cu pompă de căldură ce în timpul iernii încălzeşte locuinţa şi în timpul sezonului cald o răceşte, este, în opinia noastră, o casă ideală din punct de vedere al mediului”, a arătat Mircea Fechet.

El a mai spus că ministerul îşi propune să prelungească programul RABLA, cel mai longevit program al Administraţiei Fondului pentru Mediu.

”Am prezentat noile cifre, valoarea ecotichetelor pentru programul RABLA 2025. Vom finanţa şi anul acesta iluminat public cu lămpi de tip LED. De asemenea, ne propunem să venim în sprijinul locuitorilor din zona montană, deocamdată, în sensul în care vom finanţa RABLA pentru sobe”, a anunţat ministrul Mediului.

”Avem 1,5 miliarde la panouri fotovoltaice, avem 1,43 de miliarde la RABLA. Reamintesc, cuantumul valorii ecotichetelor, 10.000 de lei pentru un autovehicul cu propulsie termică, 12.000 de lei pentru cele cu propulsie hibridă, 15.000 pentru plug-in hybrid şi 37.000 de lei, adică aproximativ 7.500 de euro pentru un autovehicul 100% electric sau cu pilă de combustie cu hidrogen. La iluminat public stradal ne propunem să alocăm 500 de milioane de lei, la fel ca la programul de eficienţă energetică în clădiri publice. De asemenea, RABLA pentru sobe are alocate 250 de milioane de lei”, a mai spus ministrul Mircea Fechet.

Potrivit ministrului, în acest moment, administraţia Fondului pentru Mediu încheie deja contracte de finanţare cu toate unităţile administrativ-teritoriale din Legea Muntelui.

”Totodată ne propunem să finanţăm baterii de stocare pentru sistemele fotovoltaice existente. Avem 400 de milioane de lei pentru acest program şi ne gândim în primul rând la acei români care, din resurse proprii, fără să mai aştepte administraţia Fondului pentru Mediu sau alte tipuri de finanţare, au decis să-şi instaleze propriile panouri pe acoperiş. Cred că putem veni în primul rând în întâmpinarea lor”, a arătat ministrul. El a anunţat că de asemenea, îşi propun să finanţeze înfiinţarea de noi parcuri.

”Ne propunem să finanţăm în premieră şi am instituit deja un grup de lucru la nivelul Ministerului Mediului pentru noul program pe care îl vom numi Rabla pentru Termopane. Totodată ne propunem să finanţăm cu 100 de milioane de lei pompele de căldură”, a mai afirmat Fechet.

Ministrul a spus că a fost publicat în Monitorul oficial Ghidul pentru Rabla Tractoare şi ieri au trimis la Monitor Ghidul pentru programul Rabla, cel convenţional.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Video fabulos. Nepotul lui Adrian Ilie, noul Maradona: “Barcelona a pus ochii pe el: Bombiță Bogdănel Ilie”
Capital.ro
Călin Georgescu a anunțat decizia. Lovitură pentru AUR și POT: Nu le-am cerut să vorbească!
Playtech.ro
Se poate cumula pensia militară cu salariul? Ce spune legea în 2025
Adevarul
Noul Donbas al Ucrainei. Cum se transformă Transcarpatia, regiunea de la granița cu România unde trăiesc și mulți etnici români, într-un centru industrial
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Dezlănțuit! Fostul fotbalist de la Dinamo l-a numit ”sluga securiștilor” pe jucătorul care s-a îmbogățit după retragere: ”Mai bine sărac ca mine decât milionar ca el!”
MediaFlux
Anunț de la poliție pentru toți românii! Ți se anulează certificatul de naștere sau de căsătorie
stirilekanald.ro
„Am probleme mari!” Ștefania Szabo ascundea un secret care i-a adus moartea! Un preot i-a spus-o direct: „Tu nu prinzi sfârșitul anului!”
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai