Miss Universe România 2012, antrenată în contraspionaj ca să ştie să-şi protejeze „intimitatea”VIDEO

Cea mai frumoasă româncă joacă şah şi are pregătire de spion. Delia Duca a câştigat Miss Universe România şi va reprezenta ţara noastră pe 19 decembrie la Miss Universe 2012 ce se va desfăşura la Las Vegas. Delia este din Braşov, are 26 de ani şi a fost antrenată în contraspionaj. Ea este licenţiată în informatică şi are o diplomă de master în algoritmi şi produse software.
Romania TV
08 nov. 2012, 08:55
Miss Universe România 2012, antrenată în contraspionaj ca să ştie să-şi protejeze

„Cu siguranţă toate cele 80 de concurente vor fi deosebit de frumoase, dar sper să mă evidenţiez prin mersul scenic, caracterul meu şi cunoştinţele legate de cultura şi valorile ţării mele”, a declarat Delia.

Delia ne va reprezenta la cel mai important concurs de frumuseţe din lume. Ea lucrează ca programator pentru o companie internaţională şi în 2006, a obţinut titlul de campioană naţională la şah.

„Aria şahului, compoziţia şahistă şi dezlegările pe probleme de şah sunt o categorie specială şi se numeşte sahul artistic”, precizează Miss Universe România.

Pe langă studii si şah, Delia s-a ocupat şi de modeling.

Delia a participat la mai multe concursuri de Miss, dar speră ca anul acesta să dea lovitura şi să câştige Miss Universe. Pentru asta s-a pregătit mult, chiar a făcut cursuri de contraspionaj.

„Toate concurentele la Miss Universe România de anul acesta au beneficiat de cursuri de pregătire (…) Am avut acest curs de contraspionaj pentru a şti să ne apărăm în situaţii mai speciale, cum să faci să-ţi protejezi intimitatea mai ales dacă vei ajunge persoană publică„, mai spune Delia.

Câştigarea fazei naţionale a concursului a fost un vis împlinit pentru Delia.

„În ultimul moment când mi s-a strigat numele m-a emoţionat, cred că se poate vedea pe filmare, a fost un moment de fericire sublimă. Fericirea este de fapt intervalul de timp dintre atingerea unui obiectiv şi stabilirea altuia„, arată Miss Universe România 2012.

Anul trecut, Larisa Popa ne-a reprezentat la Miss Universe şi a concurat alaturi de reprezentantele altor 88 de ţări. Mega show-ul a fost vizionat de aproximativ 1,6 miliarde de telespectatori.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
"Regele TikTok-ului", dezbrăcat în plină stradă! Alin Borcan a purtat doar o pereche de bikini
Fanatik.ro
Garry Kasparov boicotează Cupa Mondială din America: „Va fi un mare haos!” Cine a fost mai mare: Messi sau Maradona? Video
Capital.ro
Motorina se scumpește din nou. Ce prețuri afișează benzinăriile vineri, 15 mai
Playtech.ro
Fructul pe care oamenii plătesc şi 30 de euro pe bucata a ajuns în România. Un timişorean face bani frumoşi cu afacerea inedită
Adevarul
Orașul din România desemnat „Destinația Anului 2026” și lider la turism urban: ierarhie surpriză în clasament
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Marin Andrei, fostul portar care a scris istorie pentru Steaua, Dinamo și Rapid!
iamsport.ro
”Cine e nesimțit? Varga sau Pancu?” O altă față a conflictului de la CFR Cluj
MediaFlux
Guvernul mărește salariile pentru angajații din 47 de companii publice. Se fac și angajări | Lista
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi