Modificările din Codul Fiscal, agreate în coaliţie: Acciza la ţigări creşte de la 1 august. Creşteri de TVA la restaurante, locuinţe şi băuturi cu zahăr

Coaliţia de guvernare a finalizat, miercuri seara, lista măsurilor de modificare la Codul Fiscal, care ar urma să fie aprobate într-o şedinţă de guvern, săptămâna viitoare. Liderii coaliţiei au stabilit ca acciza la ţigări să crească de la 1 august anul acesta, iar la alcool, de la 1 ianuarie 2023. De asemenea, creşte TVA la restaurante, locuinţe şi băuturile cu zahăr. Mai mult, vor exista deduceri fiscale pentru veniturile până în 4.500 de lei şi familiile cu mulţi copii.
Filip Stan
30 iun. 2022, 09:54
Modificările din Codul Fiscal, agreate în coaliţie: Acciza la ţigări creşte de la 1 august. Creşteri de TVA la restaurante, locuinţe şi băuturi cu zahăr

Codul Fiscal va fi modificat din nou. Lista modificărilor stabilite de Coaliţia de guvernare – deduceri financiare, creşteri de TVA – urmează a fi aprobate într-o şedinţă de guvern viitoare.

La ţigări, acciza creşte cu 31 de lei, (60 de bani/pachet), de la 1 august anul acesta. La capitolul accize, la alcool acestea vor fi de 20% – 6 bani/litru, începând cu 1 ianuarie 2023, potrivit news.ro.

Creşte TVA pentru restaurante, catering, hoteluri, de la 5 la 9%. TVA la băuturile cu zahăr creşte de la 9 la 19%, iar aici intră şi berea fără alcool. 

Citeşte şi: EXCLUSIV Mihai Tudose, după o nouă declaraţie halucinantă a lui Virgil Popescu: „L-aş încadra la subminarea economiei naţionale!”

La locuinţe se va aplica un TVA de 5% doar pentru o locuinţă până la plafonul de 600.000 de lei (120.000 euro), dar şi până în 80 mp2 utili. 

În privinţa impozitului pe tranzacţii imobiliare la persoane fizice, se excludere deducerea de 90.000 de euro/imobil vândut şi se trece la impozitare de 1% pentru o locuinţă mai mare de 3 ani şi impozit 3% pentru imobile de până în 3 ani, cu excepţia moştenirilor.

Citeşte şi: Peste 88 de kilograme de pâine și doar 64 de kilograme de carne a mâncat un român în 2021 – statistică INS

Coaliţia a decis şi eliminarea cotei forfetare pentru impozitul pe venit din chirii. Astfel, impozitul pe proprietate va fi pe grila notarială şi nu se mai face diferenţă intre persoana fizică vs persoană juridică. Se va face o clasificare pe rezidenţiale şi nerezidential, iar pe rezidenţial, impozitul va fi 0,1-0,2%, în timp ce pe nerezidenţiale va fi de 1 – 1,3%.

Pentru microîntreprinderi, s-a decis o reducere a plafonului de 500.000 euro, limitarea detinerii controlului pentru maxim 3 microinterprinderi, limitarea obiectului de activitate, cel puţin un angajat. Dividendele cresc de la 5 la 8% şi se elimină scutirile pentru companiile de stat şi pensiile private.

În privinţa PFA-urilor, s-a stabilit scăderea plafonului de la 100.000 de euro la 25.000 euro/anual.

Coaliţia a decis şi impozitarea jocurilor de noroc, cu 40% din orice câştig, dar se va face o analiză privind modalitatea de impozitare la nivel UE pentru a avea un model în acest sens.

În agricultură şi construcţii, s-a stabilit scăderea palfonului de la 30.000 lei la 10.000 lei pentru facilităţi fiscale

În plus, s-a decisi şi limitarea beneficiilor salariale impozitate favorabil la 33%, din veniturile anuale.

Pentru veniturile extra salariale, sub 6 salarii minime brute nu se aplică contribuţii, între 6 şi 12 salarii minime brute – contribuţiile vor fi pentru 6 salarii minime, între 12 si 24 salarii minime brute, se vor aplica contribuţii cât pentru 12 salarii minime iar peste 24 salarii minime brute, contributii ca pentru 24 de salarii minime.

În privinţa impozitului progresiv, acesta nu se va aplica, însă coaliţia a stabilit că, după digitalizarea ANAF, s-ar putea  introduce gradual impozitul pe venitul global, un pas spre impozitul progresiv.

În schimb vor fi deducerile fiscale. Deducerile vizează veniturile până în 4.500 de lei, impactul bugetar fiind de 3 miliarde de lei/an îm 2023. Astfel, tinerii până în 26 de ani vor beneficia deduceri de 15% din impozitul pe venit cu valoare maximă de 383 de lei.

Se vor aplica şi deduceri pentru familiile care au copii, de 100 de lei/copil dacă copiii sunt la o formă de învăţământ. Dacă o familie are mai mult de 4 copii, impozitul pe venit este zero.

Contractele part-time vor plăti contribuţii ca salariu minim pe economie, dacă ai doar un singur contract.

Excepţii vor face elevii/studenţii până în 26 de ani, persoana care urmează o formă de ucenicie, pensionarul care beneficiază de pensie din sistemul public, persoanele fizice care realizează venituri din salarii avand mai multe contracte de muncă cu timp parţial sau intreg si valoarea cumulata din salarii depaşeste salariul minim pe economie, persoanele cu dizabilităţi.

DailyBusiness
Andra și Cătălin Măruță plătesc o avere pentru școala celor 2 copii. David și Eva învață la Cambridge School of Bucharest
Spynews
Fiul lui Ilie Dumitrescu ar fi provocat un accident, în Capitală! Toto Dumitrescu este căutat, după ce a fugit de la locul faptei
Bzi.ro
Antena 1 le amendează pe Catinca și Calina după eliminarea de la Asia Express 2025. Cum s-a ajuns la această decizie
Fanatik.ro
Patru zodii cărora Dumnezeu le pune mâna-n cap din 16 septembrie de la ora 16.00. Protecție divină, noroc la bani și oportunități uriașe pentru ele
Capital.ro
Nicușor Dan îl poate face uitat pe Călin Georgescu. Mutarea care i-a cucerit pe suveraniști: V-am spus dintotdeauna!
Playtech.ro
Cum obții bilete de tratament balnear în 2025, care pensionari pot beneficia de tratament subvenționat
Adevarul
„Diva lui Putin”, interzisă la Cluj. Academia de Muzică s-a răzgândit cu privire la concertul Anna Netrebko
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Mamele din România ar putea primi suma de 2.250 de lei, timp de un an
Cancan.ro
Ce a făcut Toto, fiul lui Ilie Dumitrescu, după accidentul cauzat. Avem SINGURELE IMAGINI
iamsport.ro
Un mare rapidist, elogii la adresa lui MM Stoica: ”Cum să nu îl respect? Îi sunt recunoscător”
MediaFlux
Când poate sta, de fapt, un bebeluș în fund? Greșeala făcută de mulți părinți
stirilekanald.ro
Cine l-a înjunghiat pe Auraș în timpul măcelului de la Craiova. Criminalul era deja cunoscut în lumea interlopă. De la ce a pornit totul
substantial.ro
Ursula von der Leyen propune o limită de vârstă pentru Facebook Instagram TikTok în Uniunea Europeană