Moody’s: România va continua probabil să respecte acordul cu FMI şi UE

România va continua probabil reformele fiscale şi ajustările structurale iniţiate de fostul guvern, iar în acest caz demisia cabinetului condus de Emil Boc nu va influenţa ratingul de ţară, a afirmat analistul Moody’s Atsi Seth.
Romania TV
06 feb. 2012, 15:36
Moody’s: România va continua probabil să respecte acordul cu FMI şi UE

Moody’s urmăreşte situaţia politică din România de la începerea protestelor, în urmă cu trei săptămâni, şi a avertizat deja că problemele politice, precum demisia guvernului, ar putea amplifica incertitudinile legate de strategiile economice într-un an electoral, a declarat Seth pentru MEDIAFAX.

Seth a notat în acest context că numirea tehnocratului Cătălin Predoiu (ca premier interimar n.r.) arată că politicile guvernului vor respecta în continuare programul cu FMI şi UE.

„Numirea tehnocratului Cătălin Predoiu sugerează că politicile vor continua pe drumul reformei fiscale şi a ajustării structurale iniţiate de fostul guvern”, consideră Seth.

Analistul a explicat că scenariul de bază luat în calcul de Moody’s este că politicile României vor respecta, în mare, programul cu Fondul Monetar Internaţional şi Uniunea Europeană.

„Principala noastră preocupare este legată de politici şi nu de o anumită compoziţie a guvernului. În consecinţă, vom monitoriza îndeaproape politicile şi aplicarea lor, în următoarele săptămâni şi luni”, a adăugat Seth.

Moody’s este singura dintre marile agenţii de rating care a menţinut România în categoria ţărilor cu rating recomandat pentru investiţii pe toată perioada crizei financiare. În prezent, România are calificativ „Baa3”, ultimul din categoria recomandată investitorilor, cu perspectivă stabilă.

Şeful misiunii FMI în România, Jeffrey Franks, a declarat luni, pentru Reuters, că Fondul se aşteaptă ca acordul cu România să continue după demisia premierului Emil Boc.

Analistul Fitch Ratings Gergely Kiss a afirmat luni, pentru MEDIAFAX, că România va respecta, până la alegerile parlamentare, programul convenit cu FMI şi UE, inclusiv ţintele fiscale pentru acest an.

Analistul Juraj Kotian, de la Erste Bank, consideră la rândul său că depunerea mandatului guvernului condus de Emil Boc nu este motiv de creştere a costurilor de finanţare ale României, atât timp cât va exista continuitate în privinţa cooperării cu FMI şi Comisia Europeană şi a consolidării fiscale.

Premierul Emil Boc a depus luni mandatul Guvernului la Preşedinţie şi Parlament.

Preşedintele Traian Băsescu a luat act, luni, de demisia lui Boc din funcţia de premier şi a semnat decretul de numire a lui Cătălin Predoiu ca prim-ministru interimar, până la formarea noului guvern.

 

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ruby nu se mai oprește! Imagini interzise cardiacilor cu sexoasa brunetă | FOTO
Fanatik.ro
Cele două nume de pe lista Rapidului! Când decide Dan Șucu noul antrenor din Giulești. Exclusiv
Capital.ro
UE pregătește reguli noi la ITP și controalele tehnice în trafic: Aceste măsuri sunt importante pentru România
Playtech.ro
Alocația pentru copii 2026. Ce valoare are, cine beneficiază și când pot fi suspendate plățile
Adevarul
Filmul tragediei din Bacău, unde un elev s-a înecat și a murit în pauză. Prima ambulanță nu avea medic: „Asistenta se plângea că s-a murdărit”
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Comunitatea didactică din Bacău este îndoliată. Două învățătoare s-au stins din viață la doar o zi distanță: „Toată școala plânge”
iamsport.ro
Gigi Becali a cerut ”rezolvarea” lui Ilie Bolojan și a fost criticat dur: ”Dacă te bagi în cocină, te mănâncă porcii”
MediaFlux
Când se spală după Înălțare. Toate gospodinele trebuie să știe asta!
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi