Moscova: Limuzina care i-ar fi aparţinut lui Stalin, găsită într-un garaj, la o zi după ce a fost furată

O limuzină blindată, despre care se știe că a aparţinut dictatorului rus Iosif Stalin, a fost găsită într-un garaj din Moscova, la o zi după ce fusese declarată furată, informează Russia Today.
Romania TV
31 dec. 2019, 11:18
Moscova: Limuzina care i-ar fi aparţinut lui Stalin, găsită într-un garaj, la o zi după ce a fost furată

Camerele de supraveghere au înregistrat imagini cu şase persoane care au reuşit să scoată limuzina ZIS-115 dintr-un garaj din nordul Moscovei, în seara zilei de 27 decembrie. Vehiculul, estimat la 2,8 milioane dolari, cântărește peste 4 tone și a fost remorcat de hoți cu o maşină de teren.

Nu se cunoaște dacă hoţii intenţionau să mute vehiculul sau dacă l-au abandonat în garajul în care a fost găsit. Nu se cunoaşte nici identitatea făptaşilor şi nici nu există informaţii potrivit cărora vreun suspect ar fi fost reţinut de poliţie.

Limuzina de lux ZIS-115 a fost produsă în Rusia între anii 1949 şi 1955 pentru oficialii sovietici de rang înalt. Vehiculul are o armură blindată şi ferestre antiglonţ şi este proiectat să reziste unei explozii provocate de o grenadă de mână. În șase ani de producție doar cincizeci de astfel de limuzine au ieşit pe porţile fabricii.

Limuzina furată i-ar fi aparținut lui Ruslan Tarpan, un bogat om de afaceri ucrainean. Potrivit presei ruse, oligarhul Ruslan Tarpan este în arest la domiciliu în ţara sa de origine.

 

Citește și:

Rusia are nevoie de Crimeea pentru a-şi extinde dominaţia şi în Marea Mediterană

DailyBusiness
Autostrăzile A7 și A8, scoase din PNRR. Guvernul caută urgent finanțare alternativă
Spynews
Soțul Cristinei Spătar, declarație de iubire pentru vedetă! Cât de îndrăgostit este Vicențiu Mocanu: „Cât timp ne ținem de mână...”
Bzi.ro
Inna, mai mult goală la „Beach, Please”! Cât a costat ținuta cu care a înnebunit internetul! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Clasament devastator! O companie low-cost preferată de români, în topul celor mai slabe linii aeriene
Capital.ro
Sportul românesc e în doliu. S-a stins un adevărat simbol. Boala a răpus-o prea tânără
Playtech.ro
Actul fără de care nu poţi face succesiunea, în 2025. Tot ce trebuie să ştii pentru a primi moştenirea
DailyBusiness
Ce salariu are Dan Turturică, şeful TVR. În 2024, instituţia a cerut 32,2 milioane de euro la rectificarea bugetară
Adevarul
Cum sfidează nepotul lui Fidel Castro regimul de la Havana: „Eliberați diavolul”
wowbiz.ro
Mama Andei, tânăra ucisă și incendiată de Emil Gânj, primește amenințări halucinante de pe un cont cu numele criminalului din Mureș. Femeia se teme că va sfârși la fel ca fiica ei: „Îmi e foarte frică”
Spynews
Alex Marcu, mesaj tulburător după moartea Teodorei Marcu: ”Eu sunt tatăl...” | FOTO
Spynews
Cu ce se ocupă Ioana Ignat, după despărțirea de Sebastian Dobrincu. Cum își petrece timpul îndrăgita cântăreață: „Ești mai responsabil”
Evz.ro
O nouă obligație pentru șoferi. Riscă să rămână fără permis
Ego.ro
Ce au observat experții, la aparițiile fiului cel mic al lui Kate Middleton și al Prințului William
Prosport.ro
Gabriela Ruse a renunțat la inhibiții şi a postat imagini cu ea în costum de baie din vacanță
kanald.ro
Răsturnare de situație în cazul criminalului din Mureș. O femeie a fost reținută după o glumă pe TikTok
Cancan.ro
S-a aflat abia acum motivul pentru care Emil Gânj ar fi ucis-o, de fapt, pe Anda: 'El n-a suportat asta'
Playsport.ro
Cine este omul din umbra lui Selly, co-organizator la “Beach, Please”, cu care a făcut 10 milioane de euro. George...
Capital.ro
Taxă pentru pensionari. Se achită obligatoriu în toată țara. Ministrul Muncii a anunțat: Afectează veniturile a peste 1,7 milioane de români
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prințesa Kate Middleton a purtat, la câțiva metri de Simona Halep, o bijuterie primită cadou de la Prințul William acum 11 ani
stirilekanald.ro
VIDEO „Ne dă în cap și pleacă!” Emil Gânj a amenințat familia Andei. Criminalul din Mureș a băgat frica în localnici: „A spus că mai are încă două persoane de achitat”
Horoscop 14 iulie 2025: Norocul a dat peste Scorpioni! Au primit o veste care le va schimba complet viața
MediaFlux
Când se dau voucherele pentru curent electric. Ministrul a dat vestea
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine stinge lumina de la NASA? Despre cum dispar schimbările climatice din fața ochilor publici