Moţiunea simplă a PNL privind transporturile, respinsă de Senat

Plenul Senatului a respins marți moțiunea simplă a PNL, intitulată "Transporturile sub guvernarea PSD sau drumurile care nu duc nicăieri".
Filip Stan
15 sept. 2015, 15:15
Moţiunea simplă a PNL privind transporturile, respinsă de Senat

În favoarea moțiunii s-au pronunțat, prin vot secret electronic, 56 de senatori, 78 au votat împotrivă și 6 s-au abținut.

Marţi, 8 septembrie, PNL a depus o moţiune pe situaţia din transport. Co-preşedintele PNL, Alina Gorghiu, a anunţat că liberalii au depus la Senat o moţiune simplă pe tema situaţiei din transport.

„În Senat, acțiunea de opoziție a PNL începe cu o temă importantă, dacă nu dureroasă, pentru România: infrastructura de transport. PNL a depus astăzi o moțiune simplă pe tema situației din acest domeniu.

Sub guvernarea PSD, infrastructura este permanent sabotată de lipsa de interes a miniștrilor, care se succedă în funcție doar pentru a preda ștafeta ratărilor pe bandă rulantă. Din bilanțul „performanțelor” în acest domeniu: niciun kilometru de autostradă început de la zero, 3 miliarde de euro din fonduri europene pierduți, o autostradă inaugurată cu o zi înaintea alegerilor prezidențiale, care pune în pericol siguranța oamenilor. Drumul spre nicăieri al infrastructurii românești este meritul de necontestat al miniștrilor PSD.

Valoarea totală a proiectelor asumate în Master Planul General de Transport este de 45 de miliarde de euro. Documentul prevede, printre altele: 1.300 kilometri autostradă, investiţie de 13.8 miliarde Euro; 1.825 kilometri drumuri expres, investiţie de 9.9 miliarde Euro; 2.874 kilometri drumuri TransRegio, investiţie de 1.69 miliarde Euro; 343 kilometri drumuri TransEuro, investiţie de 190 milioane Euro; 2.883 kilometri reabilitări de cale ferată cu viteze sporite, investiţie de miliarde de euro.

Moțiunea PNL trage un semnal de alarmă: cu un ministru absent și dezinteresat, proiectele de infrastructură și absorbția banilor europeni pentru transporturi nu au nicio șansă de a fi scoase din amorțeală”, a scris Alina Gorghiu pe Facebook.

DailyBusiness
Plățile neautorizate de 10 miliarde de euro prin PayPal zguduie băncile europene
Spynews
Cum se simte fiul Larisei Udilă, după ce a fost operat. Milan a fost supus unei intervenții chirurgicale la doar patru ani
Bzi.ro
Lora a făcut senzație pe plajă, la 43 de ani! Costumul de baie minuscul și poziţiile provocatoare au atras multe priviri! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Povestea Ioanei, sportiva din Sibiu care a înotat între două continente pentru Sebi, un copil cu autism. Ce a pățit a doua zi după gestul eroic
Capital.ro
Vârsta de pensionare va fi neapărat crescută. Bolojan nu mai acceptă scuze: Niciun sistem din Europa nu permite!
Playtech.ro
Cât câștigă o cameristă la hotel în Spania. Salariul e atât de mic încât sindicatele cer schimbarea legii
Adevarul
„Oncologii vor fi condamnați pentru genocid”. Lunga lista a controverselor lansate de Olivia Steer. Fosta vedetă TV si Andi Moisescu ar fi divorțat
wowbiz.ro
Ea este refugiata ucraineancă ucisă cu sânge rece în SUA! Avea 23 de ani și fugise din calea războiului, dar a sfârșit înjunghiată la metrou: „Viața ei a fost curmată mult prea devreme”
Economica.net
Noua ordine mondială. Ce acord pregăteşte Trump cu Putin
Prosport.ro
FOTO. Asta e ultima fiță cu Bănel Nicoliță. S-a desfătat cu vin și cu o brunetă
kanald.ro
Andi Moisescu și Olivia Steer ar fi divorțat după 22 de ani de căsnicie
Cancan.ro
Escorta de lux ucisă în Italia ar putea fi deshumată. Mama Denisei crede altcineva că a fost îngropat în locul fiicei sale: 'Nimeni nu a
iamsport.ro
Vrea să plece ”cât mai repede și cu orice preț” de la FCSB! Jucătorul s-a săturat de criticile lui Gigi Becali
MediaFlux
România devine jucător pe piața mondială a armelor. Mișcare strategică alături de nemți
stirilekanald.ro
Costi, soția lui și un alt cuplu, morți în urma unui accident rutier, în Germania. Noua mașină i-a devenit sicriu românului și familiei lui
Atenție! Dacă partenerul tău îți face asta într-o relație …