MRU: Ceea ce s-a întâmplat la votul moţiunii a fost un PUCI PARLAMENTAR

Fostul premier Mihai Răzvan Ungureanu a declarat, luni, că ceea ce s-a întâmplat în Parlament la votul moţiunii, în urma căruia a căzut guvernul său, reprezintă "un puci parlamentar" şi a spus că le promite celor care au trecut dintr-o parte într-alta că o să se uite cu mare atenţie la motivele lor.
Romania TV
28 mai 2012, 19:50
MRU: Ceea ce s-a întâmplat la votul moţiunii a fost un PUCI PARLAMENTAR

„Ceea ce s-a întâmplat în sala de plen pe seama migraţiei controlate a unei părţi dintre parlamentari care sprijinea puterea către fosta opoziţie este, până la urmă, un puci parlamentar”, a afirmat Mihai Răzvan Ungureanu, la B1Tv.

El a spus că votul la moţiunea de cenzură privind Guvernul Ungureanu „a fost una dintre cele mai neplăcute situaţii în care se află democraţia în România” şi a fost „pe seama trădării”.

Ungureanu a arătat că, din zvonuri, a auzit că unele dintre voturi au fost cumpărate cu favoruri, cu avantaje materiale.

Astea sunt zvonurile care au ajuns la urechea mea, că unii au cerut favoruri inclusiv instituţiilor statului şi au fost refuzaţi, unele sunt favoruri de funcţii, altele favoruri materiale. Pe seama refuzului şi-au schimbat votul„, a susţinut Ungureanu.

El i-a atenţionat pe cei care au plecat dintr-o parte într-alta că o să se uite cu mare atenţie la motivele care i-au determinat să facă acest lucru.

„Drept pentru care aceşti trădători ai propriului electorat, acestora eu le promit că o să mă uit cu foarte mare atenţie la motivele care i-au determinat să plece dintr-o parte în alta. Pentru că eu sunt cetăţean, nu sunt altceva şi vreau să ştiu ce poate determina schimbarea dramatică cu 180 de grade atitudinea (…) Ceva trebuie să se ascundă aici„, a mai spus Ungureanu.

El a adăugat, întrebat ce forţe va folosi pentru a vedea acest lucru, că că îşi va folosi „ochii, simţurile”. „Ochii mei, simţurile mele. Asta voi face, mă voi uita, fiind cetăţean mă pot uita fiind critic la cei care s-au comportat în felul acesta”, a adăugat Ungureanu.

El a mai spus că este împotriva traseismului politic şi că „în niciun fel trădătorii nu intră în etica sa politică”.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
Rapid, ce lovitură pe piața transferurilor! Cristina Vărzaru este noul team manager. Anunţ oficial. Update exclusiv
Playtech.ro
Cinci feluri de mâncare pe care să nu le comanzi la restaurant. Preţul lor este mereu exagerat
Adevarul
Fiului lui Ramzan Kadîrov i-a fost scoasă splina, e slăbit și riscă să-și piardă vedere. Gărzile sale, în stare gravă
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier grav în Bistrița Năsăud! Un bărbat și-a pierdut viața după ce a fost izbit de o mașină. Acesta a traversat neregulamentar strada
iamsport.ro
Bombă! 'Am informații 400%'. Numele selecționerului care ar urma să stea pe bancă la meciul cu Turcia. Gică Hagi ar fi refuzat
MediaFlux
Risc de recesiune tehnică pentru România! Totul se face public vineri, 13 februarie
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat