Valentino Rossi, prima reacţie după ce a aflat că are COVID: „Voi urma sfaturile medicale. Sunt dezamăgit că voi rata cursa din Aragon”

Rossi s-a trezit joi dimineaţa cu febră şi a fost depistat pozitiv după două teste.
Romania TV
16 oct. 2020, 06:22
Valentino Rossi, prima reacţie după ce a aflat că are COVID:

Rossi, care s-a întors acasă, la Tavullia, în Italia, după Marele Premiu al Franţei, din weekend-ul trecut, a confirmat joi că s-a trezit cu uşoară febră şi a efectuat două teste pentru COVID-19.

”Testul rapid PCR a fost negativ, ca şi testul la care fusesem supus marţi. Dar al doilea, al cărui rezultat mi-a fost trimis în cursul după-amiezii, a fost din nefericire pozitiv”, a declarat Rossi, 41 de ani, pe Twitter.

”Sunt dezamăgit că voi rata cursa din Aragon”, a adăugat ”Il Dottore”.

Rossi devine primul pilot MotoGP care este testat pozitiv la coronavirus, deşi membri ai paddock-ului au fost testaţi pozitiv anterior.

Jorge Martin, pilot la moto2, a fost forţat să rateze cele două curse de la Misano, de luna trecută, după ce a fost testat pozitiv la COVID-19.

Valentino Rossi, depistat pozitiv cu covid-19. Pilotul de la Yamaha va rata Marele Premiu al Aragonului

Yamaha a confirmat că Rossi a urmat toate protocoalele sanitare şi de siguranţă pe parcursul săptămânii şi acum este auto-izolat, iar condiţia sa medicală este monitorizată îndeaproape de staff-ul medical al echipei.

Rossi, aflat pe locul 13 în clasamentul Campionatului Mondial, cu 58 de puncte, a afirmat că este puţin probabil să revină pentru a doua cursă din Aragon, din 25 octombrie.

”Mi-ar plăcea să fiu optimist şi încrezător, dar mă aştept să nu participa nici la a doua cursă din Aragon. Voi urma sfaturile medicale şi sper că în curând mă voi simţi bine”, a mai spus Rossi.

Valentino Rossi nu a reuşit să termine ultimele sale trei curse, având un accident în primul tur al Marelui Premiu al Franţei, în weekend-ul trecut.

Yamaha nu a făcut niciun anunţ în privinţa înlocuirii lui Rossi pentru cursele următoare, dar absenţa italianului i-ar putea deschide uşa spaniolului Jorge Lorenzo, triplul campion mondial, care este acum pilot de teste.

Motociclistul Valentino Rossi s-a îmbolnăvit de COVID-19 şi va rata cursa de la Aragon din acest weekend. 

„Sunt dezamăgit că voi rata cursa de la Aragon. Mi-ar plăcea să fiu optimist şi încrezător, dar nu mă aştept să pot paricipa nici la a doua etapă. Voi urma sfaturile medicilor şi sper să mă simt mai bine curând.” a scris italianul pe Twitter.

Valentino Rossi este primul pilot din MotoGP care este pozitiv la COVID-19.

DailyBusiness
România poate deveni furnizor regional de kerosen pentru Europa
Spynews
Fiica lui Sile Cămătaru, jignită în ultimul hal: “O găsim la vitrină…”. Cum a reacționat
Fanatik.ro
Fiica marelui Amza Pellea a răbufnit la adresa unuia dintre liderii galeriei lui Dinamo: „Imaginea tatălui meu nu poate fi folosită la așa ceva! Cât trăiesc… v-ați găsit nașul!”
Capital.ro
Schimbare la pensiile românilor. Ilie Bolojan, anunț despre fondurile de pensii: Va fi un câștig!
Playtech.ro
Cum poți scoate mai ușor banii din pensia facultativă. Ce s-a schimbat exact din 15 aprilie la Pilonul III
Adevarul
Propunerea inedită a României către Pfizer, pentru a „șterge” datoria de 600 de milioane de euro
wowbiz.ro
„Nu va mai avea cine să plătească pensiile”. Avertisment dur despre marea pensionare care poate bloca România
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Pensiile nu vor mai putea fi plătite? Avertismentul specialiștilor despre marea pensionare care va afecta sistemul din România
iamsport.ro
Nu Gică Hagi. FRF a negociat inițial cu un alt antrenor pentru postul de selecționer: ”A fost primul pe listă”
MediaFlux
Se deschide complet Strâmtoarea Ormuz. Trump mulțumește Iranului
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj