NASA, anunț privind un val masiv de concedieri. Un renumit cercetător a fost dat afară

NASA a anunțat, recent, un prim val de concedieri. Este vizat inclusiv cercetătorul-șef și consilier pentru climă Katherine Calvin.
Alina Costache
12 mart. 2025, 18:57
NASA, anunț privind un val masiv de concedieri. Un renumit cercetător a fost dat afară

NASA  a anunțat marți, 11 martie, un prim val de concedieri, inclusiv pe cea a cercetătorului-șef și consilier pentru climă Katherine Calvin. Asta, în cadrul drasticeor reduceri bugetare federale dorite de președintele american Donald Trump, notează Business Insider.

Primul val de concedieri vizează un număr de 23 de angajați ai agenției spațiale americane, potrivit unui purtător de cuvânt al NASA. În același timp, aceștia au menționat că vor urma și alte reduceri de posturi.

„Pentru a-și optimiza efectivele și în conformitate cu un decret, NASA începe procesul progresiv denumit „RIF” (reducere a angajaților)”, a declarat Cheryl Warner, purtătoare de cuvânt a NASA.

Citește și: Planeta este în pericol. Temperaturile vor crește alarmant în următorii ani. Fost climatolog-șef NASA: „Situația climatică va atinge un punct fără întoarcere”

Trump elimină posturi importante în domeniul științei de la NASA

Administratorul interimar al NASA, Janet Petro, și-a anunțat angajații pe data de 10 martie că trei birouri vor fi închise, inclusiv cel al cercetătorului șef Katherine Calvin, dar și al tehnologului șef A.C. Charania. Potrivit lui Petro, NASA lucrează cu oficiali guvernamentali pentru a implementa ordinele executive ale lui Trump, care a îndrumat agențiile guvernamentale să-și reducă și să-și reorganizeze forța de muncă. Președintele SUA a semnat 87 de ordine executive de la preluarea mandatului.

În primă fază, agenția spațială a concediat-o pe Katherine Calvin, cercetător șef și consilier pentru climă. Aceasta a fost numită în 2022 de către Joe Biden șia contribuit la numeroase rapoarte importante publicate de ONU pe tema climei. Katherine Calvin și mai mulți alți oameni de știință americani nu au fost lăsați să asiste la o reuniune a experților în climă de la ONU, care a avut loc în China, la finalul lunii februarie.

„Un mic număr de persoane au fost informate pe 10 martie că erau vizate de această procedură. Acești angajați pot alege să participe la un plan de pensionare anticipată, dacă sunt eligibili, sau să urmeze procedura RIF”, a mai transmis agenția americană.

Până recent, NASA evitase reducerile drastice care ar fi putut afecta alte agenții federale grație intervenției de ultim moment a miliardarului american Jared Isaacman, care a fost ales de Donald Trump pentru a deveni următorul director al agenției spațiale.

De când a revenit la Casa Albă, Donald Trump a făcut schimbări semnificative în guvernul federal, acestea perturbând instituțiile de cercetare, dar nu numai.

Citește și: De ce nimeni nu a mai ajuns pe Lună în ultimii 50 de ani. NASA a rupt tăcerea abia acum: „Dacă nu ar fi fost riscul, am fi fost chiar pe Marte”

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Radu sau Aioani? Sfaturi de la fostul mare portar al României înainte de marele meci cu Turcia
Capital.ro
Călin Georgescu anunță marea schimbare în România: Am câștigat. Lucrurile nu vor rămâne așa!
Playtech.ro
Ce drepturi ai dacă ești concediat. Cum te protejează legea și ce poți face
Adevarul
Aurul ascuns în Carpați: peste 2.000 de tone scoase în ultimele două milenii. Unde s-au aflat cele mai mari zăcăminte
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
iamsport.ro
Familia unei legende dinamoviste ar putea deveni acționar la gruparea din SuperLiga: ”Poate fiul meu o să investească”
MediaFlux
O dronă a explodat în Tulcea! Primele imagini video
stirilekanald.ro
VIDEO România - Turcia, meciul calificării la Cupa Mondială 2026, azi la ora 19.00. Schimbare de ultim moment, anunțată de Mircea Lucescu
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj