National.ro: „Frăţia judecătorilor”, pe mână cu „Clanul machidonilor”

De la clasa politica la mass media si de la opinia publica la societatea civila, toata Romania este acum pe cale sa cada intr-o noua capcana, demonizandu-i „in corpore” pe procurori si ridicandu-i in slavi pe judecatori. Insa ar putea sari din lac in put, de fapt din „Republica procurorilor” in „Fratia judecatorilor”, scrie Catalin Tache in National.ro.
Iulian Tudor
02 nov. 2017, 08:45
National.ro:

Deja „Republica procurorilor” se zguduie din temelii, un rol decisiv in demascarea actiunilor halucinante dupa care operau unii magistrati revenindu-i, desigur, „bietului” Mircea Negulescu „Portocala”. Cel care, dupa ce obisnuia sa inceapa audierea oricarui suspect fluturandu-i catusele prin fata, a ajuns acum sa se planga prin instante, cerand clementa, ca are in intretinere acasa doua pisicute pe care le-a neglijat in ultima vreme. De asemenea, un alt „stalp” de rezistenta a asa-numitei „Republici a procurorilor” face plangeri pe la CSM ca s-ar exercita presiuni asupra lui si el nu rezista la unele „apropouri” ale sefilor. Culmea, este vorba despre acelasi procuror Marin Nicolae care, cu ceva vreme in urma, descindea la sediul unei Universitati reputate din Bucuresti, batandu-le la randul lui „apropouri” zecilor de profesori universitari din Senatul USAMV ca-i va „salta cu autobuzul”, daca nu dau declaratii care sa-i fie pe plac!

Insa de la clasa politica la mass media si de la opinia publica la societatea civila, toata Romania este acum pe cale sa cada intr-o noua capcana, demonizandu-i „in corpore” pe procurori si ridicandu-i in slavi pe judecatori. Insa ar putea sari din lac in put, de fapt din „Republica procurorilor” in „Fratia judecatorilor”! Pentru ca, daca tot a venit vorba de bravadele procurorului Marin Nicolae in controversatul „Dosar Baneasa”, iata ca nici cu judecatorul unde poate inculpatii or fi crezut la inceput ca si-ar putea gasi dreptatea lucrurile nu stau mai bine. Mai mult, pe zi ce trece ies la iveala amanunte socante privind „portretul robot” al judecatorului  Corneliu Ioan Bogdan Tudoran, si nu ne referim aici neaparat la incapatanarea de a judeca tot el un proces prin care sa stabileasca de-abia acum, in civil, un pretins prejudiciu, desi pe aceeasi speta a condamnat deja in penal la ani grei de inchisoare mai multi inculpati, in frunte cu miliardarul Puiu Popoviciu. Iar „National” ridica incepand de astazi „batista” de pe „tambalul” judecatorului Corneliu Ioan Bogdan Tudoran, dezvaluirile actuale fiind doar varful unui iceberg infiorator, in fata caruia s-ar putea inclina pana si „statul paralel” sau retelele transpartinice. Pentru ca marea problema a Justitiei din Romania, pe langa influentele vadite ale serviciilor de informatii sau ale liderilor politici, este ca aici s-au format grupari aparte, cu o unitate de monolit si bazate pe apararea propriilor interese, precum temuta „Fratie a judecatorilor” de la Curtea de Apel Bucuresti sau de la alte instante din tara…

Citeşte mai mult pe National.ro

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Povestea salvării fetițelor de 4 și 5 ani dispărute la Târnăveni. Cine e Aurel, pădurarul care a coborât într-o zonă dificilă pentru a le aduce înapoi la familie: „Sunt mulți urși, nu știu cum au supraviețuit”
Capital.ro
Doliu în lumea sportului românesc. Clubul Rapid își ia adio cu durere: A luptat până în ultima clipă cu o boală necruțătoare
Playtech.ro
Se poate dezbate moştenirea după o casă cumpărată cu o chitanţă de mână? Explicaţia specialiştilor
Adevarul
O adolescentă de 16 ani, ucisă în plină stradă. Cinci tineri au fost arestați. Mesajul sfâșietor al mamei: „Frumoasa mea prințesă”
wowbiz.ro
Anchetă după dispariția Melisei și Rebecăi! Oamenii legii vor să afle cum au ajuns cele două minore în pădure, având în vedere că distanța de la casele lor este destul de mare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este eroul din Târnăveni, care le-a găsit pe Melisa și Rebeca în păd... Vezi mai mult
iamsport.ro
Schema lui Viktor Orban de a pompa bani în fotbalul românesc! ”8.000.000 de euro!”
MediaFlux
Anunț pentru toți pensionarii! Ce se întâmplă cu banii de pensii, de Paște
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj