NATO avertizează: RUSIA pregăteşte INVAZIA în UCRAINA

Pe măsură ce forţele ucrainene opun rezistenţă tot mai mare separatiştilor proruşi din Doneţk, iar sancţiunile internaţionale împotriva Moscovei se înmulţesc, există temeri serioase că Rusia se pregăteşte să invadeze Ucraina, după cum avertizează NATO:
Romania TV
06 aug. 2014, 20:59
NATO avertizează: RUSIA pregăteşte INVAZIA în UCRAINA

Rusia se pregăteşte să trimită trupe în estul Ucrainei, mascate sub pretextul unui ajutor umanitar, pentru a-i ajuta a-i salva pe separatiştii proruşi care luptă împotriva trupelor guvernamentale ale Kievului, au avertizat NATO şi numeroase oficialităţi americane, citate de The Telegraph.

„Rusia ar putea folosi pretextul unei misiuni umanitare sau de menţinere a păcii pentru a trimite militari în estul Ucrainei”, a precizat purtătorul de cuvânt al NATO, Oana Lungescu, încă de marţi. Ea a acuzat autorităţile ruse că susţin în continuare insurgenţii proruşi şi permit tranzitul armamentului şi combatanţilor. La ora actuală, Rusia are cel puţin 20.000 de trupe masate la graniţa cu Ucraina, iar unele surse afirmă că ar putea fi chiar aproximativ 30.000 de soldaţi ruşi de-a lungul frontierei estice.

Un motiv în plus pentru un eventual atac sunt şi sancţiunile internaţionale împotriva Moscovei, care se înmulţesc pe zi ce trece, la nivel internaţional, iritând Moscova şi făcând-o să ameninţe şi să ia, la rândul ei, măsuri de retorsiune împotriva celor care o ameninţă, explică publicaţia britanică.

Toate acestea l-au determinat  pe secretarul american al Apărării, Chuck Hagel să afirme că „ameninţarea unei intervenţii a Rusiei în Ucraina a devenit acum o realitate”.

Regiunea Doneţk, dij  estul Ucrainei, unul dintre fiefurile rebelilor proruşi a fost bombardată aerian în noaptea de marţi spre miercuri, pentru prima oară de la bombardamentele asupra aeroportului, din mai, pentru alungarea uinsurgenţilor.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Fanii olteni l-au făcut praf pe Aurică Țicleanu și i-au bătut obrazul fostei glorii: „Ai uitat ce spuneai când ai fost la Leipzig cu Universitatea Craiova acum opt ani în Europa?“
Capital.ro
Călin Georgescu a fost demascat. Curtea de Conturi reclamă mii de euro încasați nelegal prin sporuri fictive și vechime inventată
Playtech.ro
Lista companiilor de stat unde se fac angajări și cresc salariile în 2026. Sunt peste 1.200 de posturi vacante
Adevarul
O asistentă medicală a murit după ce s-a operat de un furuncul. Familia suspectează că decesul s-a produs din cauza infecțiilor nosocomiale din spital
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum va fi vremea sâmbătă, 16 mai: Meteorologii anunță temperaturi de vară, însă unele zone nu scapă de furtuni și grindină
iamsport.ro
Plângere la Tribunalul din Genova împotriva lui Dan Șucu pentru spălare de bani: ”Verificări penale și financiare asupra banilor utilizați în preluarea clubului”
MediaFlux
Situație la limită în Survivor 2026. Concurenții au parte de o provocare în premieră în acest sezon
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi