NATO încurajează Grecia să aplice reforme ale cheltuielilor militare

Secretarul general al NATO, Anders Fogh Rasmussen, a apreciat joi că problemele economice sunt o ocazie pentru "reforme importante" în domeniul cheltuielilor militare ale Greciei, sperând în acelaşi timp că statul îşi va menţine un rol activ în Alianţă, relatează AFP.
Romania TV
17 feb. 2012, 11:23
NATO încurajează Grecia să aplice reforme ale cheltuielilor militare

Evocând „dificultăţile economice” resimţite de Grecia, dar şi de celelalte membre NATO, Rasmussen a apreciat că această situaţie solicită o „abordare nouă” şi a solicitat tuturor „să se concentreze asupra riscurilor aduse de viitor, nu de cele ale trecutului”.

Pentru Atena în special, este vorba de a folosi criza ca pe o „oportunitate de a pune în practică reforme importante ale apărării, concentrându-se asupra forţelor de intervenţie în loc să irosească resursele limitate pe forţe imobilizate în cazărmi”.

Anders Fogh Rasmussen, care a vorbit cu ocazia unei conferinţe pentru cea de-a 60 a aniversare a integrării Greciei în NATO, a explicat că Alianţa este în curs de a defini o strategie ce va permite utilizarea mai eficientă a cooperării între membri pentru a menţine „un nivel ridicat de securitate” în contextul reducerii bugetelor militare naţionale.

Această nouă abordare numită de „apărare inteligentă” va fi una dintre temele abordate în cadrul următorului summit al Alianţei de la Chicago în mai. Grecia, în pofida crizei grave cu care se confruntă de mai bine de doi ani, trebuie să continue să îşi îndeplinească în întregime rolul în cadrul NATO, a declarat Rasmussen, amintind aportul grec la intervenţile internaţionale în Libia şi Afganistan.

Acesta a prezentat de asemenea susţinerea pe care Atena o poate oferi integrării statelor de la vest de Balcani precum şi stabilizării statelor mediteraneene şi din Orientul Mijlociu în ceea ce priveşte primăvara arabă.

Ministrul grec al Apărării, Dimitris Avramopoulos a declarat la rândul său că l-a asigurat pe Rasmussen că „situaţia economică nu a afectat cu nimic sistemul de apărare” al ţării „care este şi va rămâne un factor de stabilitate în regiune”.

Afectată de criza datoriilor, Grecia a fost obligată să blocheze în ultimii ani o serie de comenzi militare, de tancuri, fregate sau avioane de vânătoare, în timp ce pentru mai multe decenii a deţinut una dintre cele mai mari rate de cheltuieli militare pe cap de locuitor.

Bugetul său pe 2012 prevedea totuşi o sporire a cheltuielilor militare la un miliard de euro faţă de 600 de milioane în 2011, însă la cererea creditorilor săi, UE şi FMI, noi reduceri sunt acum planificate.

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Noul „killer“ al Universității Craiova e deja în curtea clubului! A marcat de 18 ori în ultimul sezon
Capital.ro
Undă verde pentru tranzacția anului. Pavăl Holding poate prelua Carrefour România
Playtech.ro
Cât costă porumbul românesc la început de sezon. Comercianții spun că prețurile vor scădea în următoarele săptămâni
Adevarul
„Pe Instagram mă simt ultimul om”. Dezbaterea virală care scoate la iveală un fenomen îngrijorător: statutul social cumpărat pe datorie
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
A numit ”singura echipă care îi poate pune probleme Spaniei” la CM 2026: ”Ascultați ce vă spun!”
MediaFlux
PAPARAZZI Mirel Rădoi a lăsat fotbalul pentru un meci de padel cu fiul său și doi jucători de la Universitatea Craiova! După partidă, discuțiile au continuat acasă la antrenor FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?